Dom i mål om gallring av handlingar och radering av personuppgifter

2024-03-20

En person begärde hos Kammarrätten i Stockholm att kammarrätten skulle gallra och radera samtliga rättsliga beslut avseende personen som fanns hos kammarrätten.

Kammarrätten fann med hänvisning till rättsfallet HFD 2015 ref. 71 att domstolen inte
kunde pröva hens begäran om gallring av handlingar och avvisade begäran om detta samt avslog hens begäran om radering av personuppgifter.

Högsta förvaltningsdomstolen delar kammarrättens bedömning att den inte kunde pröva begäran om gallring av uppgifter. Det framgår vidare av kammarrättens beslut att det fanns rättslig grund för behandlingen av de aktuella personuppgifterna och att det saknas förutsättningar för att radera dem. Högsta förvaltningsdomstolen avslog därför överklagandet.

Andra nyheter

Dom i mål om taxiförarlegitimation

2024-03-21
Den olämplighetstid som bestäms i ett beslut om slutlig återkallelse av en taxiförarlegitimation ska räknas från och med dagen för beslutet även om beslutet har föregåtts av en återkallelse tills vidare.
Läs

Dom i mål om omvårdnadsbidrag

2024-03-21
Högsta förvaltningsdomstolen har bedömt att skola inte utgör ett sådant annat samhällsstöd som ska påverka rätten till omvårdnadsbidrag.
Läs

Ytterligare ett översatt avgörande publicerat på vår engelskspråkiga webbplats

2024-03-22
Högsta förvaltningsdomstolen har publicerat ytterligare ett översatt avgörande på sin engelskspråkiga webbplats.
Läs

Samarbete med Uddevalla tingsrätt

2024-03-22
<p><strong>Nu g&ouml;r vi det TILLSAMMANS!</strong></p> <p>Uddevalla och V&auml;nersborgs tingsr&auml;tt &auml;r geografiskt n&auml;rbel&auml;gna varandra och lagm&auml;nnen (Johan Sanner vid Uddevalla tingsr&auml;tt och Niclas Johannisson vid V&auml;nersborgs tingsr&auml;tt) vill se ett ut&ouml;kat samarbete mellan de b&aring;da tingsr&auml;tterna.</p> <p>Lagm&auml;nnen vill minska s&aring;rbarheten, h&ouml;ja kvalit&eacute;n p&aring; verksamheten och inte minst fr&auml;mja graden av samarbete inom Sveriges domstolar.</p> <p>Johan Sanner och Niclas Johannisson har d&auml;rf&ouml;r antagit de f&ouml;rslag som arbetsgruppen f&ouml;r ut&ouml;kat samarbete mellan domstolarna f&ouml;reslagit, n&auml;mligen:</p> <ul> <li>att ha strukturerat samarbete kring bemanning av domstolarna</li> <li>att ha strukturerat samarbete g&auml;llande j&auml;vsfr&aring;gor</li> <li>att ha ut&ouml;kat samarbete mellan handl&auml;ggarna</li> <li>att ha gemensamma utbildningar riktade till notarier, domstolshandl&auml;ggare och administrativ personal</li> <li>att ha gemensamma praxism&ouml;ten riktade till juristdomare</li> <li>att utveckla f&ouml;ruts&auml;ttningarna att l&aring;na lokaler av varandra</li> <li>att ha mer samsyn betr&auml;ffande styrande dokument</li> <li>att gemensamt erbjuda avlastningssamtal</li> <li>att erbjuda fler gemensamma trivselaktiviteter</li> </ul> <p>&nbsp;</p> <p>De b&aring;da lagm&auml;nnen vill rikta ett s&auml;rskilt tack till arbetsgruppen som best&aring;tt av medarbetare fr&aring;n b&aring;da tingsr&auml;tterna f&ouml;r deras fina arbete!</p> <p>&nbsp;</p>
Läs

Fälldes för grovt rattfylleri trots påstående om sömnkörning

2024-03-22
En man som var alkoholpåverkad hade kört bil i ungefär sju kilometer. Han åtalades för rattfylleri, men invände att körningen måste ha skett i sömnen. Högsta domstolen har funnit att det är styrkt att föraren haft uppsåt till körningen och han har därför dömts för grovt rattfylleri.
Läs