Risk för att barnet ska föras utomlands har bedömts utgöra hinder mot att förordna om umgänge

2023-12-18

I domen uttalar sig Högsta domstolen om hur en risk för bortförande och kvarhållande ska bedömas vid beslut om umgänge med barn. Barnets bästa ska alltid vara avgörande. Om en prövning av omständigheterna i målet leder fram till slutsatsen att det finns en beaktansvärd risk för bortförande eller kvarhållande och den risken inte i tillräcklig grad kan minskas genom att formerna för umgänget anpassas, utgör detta som utgångspunkt hinder mot umgänge. En sammantagen bedömning ska dock alltid göras, varvid även barnets behov av en nära och god kontakt med båda föräldrarna ska beaktas.

Fallet handlar om ett femårigt barn. Den förälder som inte har barnet boende hos sig har tidigare dels uttalat en avsikt att låta barnet växa upp i sitt hemland för det fall den andre föräldern gifter om sig, dels åberopat sin rätt till barnet enligt det landets lag. Föräldern har också, utan den andre förälderns samtycke, låtit folkbokföra barnet i hemlandet. Mot bakgrund av bland annat dessa förhållanden bedömer Högsta domstolen att risken för bortförande är beaktansvärd. Risken kan inte minskas genom att anpassa umgänget. Domstolen konstaterar också att möjligheterna att återföra ett barn från det aktuella landet genom internationell rättslig hjälp torde vara ytterst begränsade. En helhetsbedömning utifrån vad som framstår som bäst för barnet leder enligt Högsta domstolen fram till att det inte finns förutsättningar att förordna om rätt till umgänge.

- Bedömningen av vad som är barnets bästa ska göras i varje enskilt fall utifrån de individuella förhållandena. Eftersom det kan vara svårt att förutse och beakta alla framtida förändringar av betydelse, bör bedömningen ha sitt fokus på de närmaste åren säger Anders Perklev, som var en av de domare som deltog i Högsta domstolens avgörande.

Andra nyheter

Tillgodoräknande av frihetsberövande vid ungdomsövervakning

2023-12-19
En 16-åring dömdes för grovt vapenbrott till sex månaders ungdomsövervakning. Han hade i målet varit frihetsberövad i 83 dagar. Högsta domstolen har bestämt att ungdomsövervakningen i motsvarande mån ska anses vara verkställd.
Läs

Socialnämnden får inte klaga på att fel paragraf tillämpats

2023-12-19
Socialnämnden väckte talan om överflyttande av vårdnad till två särskilt förordnade vårdnadshavare. Målet rörde en 4-årig flicka som under nära tre år varit placerad i ett familjehem. De tilltänkta vårdnadshavarna var hennes familjehemsföräldrar. Barnets mor och ensamma vårdnadshavare bedömdes på grund av bristande omsorgsförmåga inte kunna fylla rollen som vårdnadshavare. Tingsrätten biföll socialnämndens talan och förordnade familjehemsföräldrarna som särskilt förordnade vårdnadshavare, men tillämpade en annan paragraf, 6 kap. 8a § föräldrabalken, än den som socialnämnden åberopat, 6 kap. 8 § föräldrabalken.
Läs

Ett avgörande om beslag

2023-12-19
Högsta domstolen har med hänvisning till att det tillkommit en ny grund för förverkande i hovrätten, ansett det möjligt att besluta om förverkandebeslag, trots frikännande dom i tingsrätten.
Läs

Flytt av Högsta domstolens besöksrum

2023-12-19
Från och med 8 januari 2024 kommer besöksrummet vid registratorskontoret att stänga och flytta upp till huvudentrén.
Läs

Beslut om återställande av försutten tid

2023-12-20
Nordnet Bank AB hade giltig ursäkt för att bankens överklagande av Finansinspektionens sanktionsbeslut kom in för sent. Tiden återställs.
Läs