En dom om tolkning av standardavtal

2025-04-24

Ett standardavtal angav att krav på bland annat skadestånd ska framställas skriftligen senast tre månader efter det att skadan upptäckts, men angav inte vad som blir följden om tidsfristen inte följs. Högsta domstolen uttalar i domen att lag- och avtalsbestämmelser med precisa regler om tid och sätt för hur ett anspråk ska göras gällande för att inte gå förlorat måste tolkas restriktivt och att bestämmelserna inte bör tillämpas analogt. Det fanns enligt domstolen inte klara hållpunkter för att tolka bestämmelsen så att rätten att göra gällande kravet går förlorad om det inte framställs inom fristen. En avtalspart ansågs därför inte ha förlorat sin eventuella rätt till skadestånd till följd av att parten inte iakttagit fristen.

Andra nyheter

Hyresrätten upphörde när hyresgästen blev ägare

2025-04-25
Om den som har ingått ett avtal om att hyra egendom blir samägare till egendomen, kan avtalet inte längre göras gällande som ett hyresförhållande.
Läs

Ersättning utgick i förskott

2025-04-25
En bostadsrättshavare fick rätt till ersättning för kostnader så att han själv kunde få till stånd ett avhjälpande av fel i en bostadsrätt.
Läs

Högre ideellt skadestånd av staten för kränkning av Europakonventionen vid oriktigt beslut om förvaltare

2025-04-25
Det beslutades i november 2018 att det skulle anordnas förvaltarskap för en man som därmed förlorade sin rättshandlingsförmåga och sin rådighet över sin egendom och sina tillgångar. Beslutet var oriktigt eftersom det saknades behov av ett förvaltarskap. Beslutsprocessen var dessutom behäftad med ett flertal rättssäkerhetsbrister som att mannen inte hade hörts inför det inledande beslutet, att han hade saknat rättegångsbiträde i den inledande handläggningen och att det medicinska underlaget hade varit bristfälligt. Det oriktiga förvaltarskapet bestod under drygt ett år innan det upphävdes.
Läs

Dom i mål om mervärdesskatt

2025-04-25
En abonnemangstjänst som ger tillgång till förinspelade instruktörsledda träningsfilmer har inte ansetts omfattas av den reducerade skattesatsen för idrottslig verksamhet.
Läs

Samtidig uteslutning av flera bolagsmän

2025-04-29
Det är möjligt att utesluta flera bolagsmän samtidigt ur ett enkelt bolag. Kravet på att övriga bolagsmän ska vara ense för att uteslutning ska kunna ske omfattar inte de bolagsmän som begärts uteslutna, under förutsättning att de har en likvidationsgrund hänförlig till sig.
Läs