Hovrätten skärper straff för gruppvåldtäkt i Kungsparken

2023-05-10

Även hovrätten dömer de fem tonåringarna, 15–18 år gamla vid gärningstillfället, för grov våldtäkt mot en kvinna i Kungsparken i Malmö den 22 oktober 2022.

– Det var fråga om fem gärningsmän som delvis samtidigt och annars i en följd utsatte målsäganden för olika typer av samlag. Visst våld förekom. Dessa omständigheter gör att straffvärdet överstiger minimistraffet för grov våldtäkt, säger hovrättspresidenten Ylva Norling Jönsson, ordförande i målet.

Straffvärdet motsvarar sex års fängelse, vilket är ett år högre än vad tingsrätten hade kommit fram till. Det innebär längre straff för samtliga utom för 15-åringen som döms till sluten ungdomsvård i 9 månader i stället för ungdomsövervakning.

16-åringen döms till sluten ungdomsvård i ytterligare två månader, sammanlagt ett år. De båda 17-åringarna döms till sluten ungdomsvård i ytterligare tre månader, sammanlagt ett år och fyra månader vardera. 18-åringen döms till fängelse i ytterligare tio månader, sammanlagt fem år och tio månader.

Hovrätten höjer även skadeståndet med 50 000 kronor till totalt 366 800 kronor, vilket ska betalas solidariskt.

Samtliga fem tilltalade har överklagat tingsrättens dom och yrkat på att frikännas. Målsäganden har också överklagat domen och yrkat på högre straff. Hovrätten har gått igenom samma bevisning som presenterades i tingsrätten.

– Vid en samlad bedömning får målsägandens version av vad som hände vid tillfället starkt stöd av utredningen i övrigt. Vi anser att hon är både trovärdig och tillförlitlig. Därmed är det styrkt att de tilltalade agerade tillsammans och i samförstånd. Samtliga tilltalade ansvarar fullt ut för gärningen i dess helhet och ska dömas för grov våldtäkt, säger Ylva Norling Jönsson.

Rätten är enig.

Länk till tingsrättens pressmeddelande (B 11105-22)Sveriges Domstolar

Andra nyheter

Tre män döms till fängelse i tio år för försök till mord och grovt rån

2023-05-11
Falu tingsrätt har idag dömt tre män för försök till mord och grovt rån i en bastulokal i bostadsområdet Bojsenburg i Falun. Männen döms alla till fängelse tio år. De ska också betala skadestånd till målsäganden (den person som utsattes för brotten) med drygt 190 000 kronor. En av männen ska dessutom utvisas från Sverige, efter det att han avtjänat sitt fängelsestraff, och förbjuds att återvända hit. En annan av männen döms även för vissa andra brott.
Läs

Dom i mål om assistansersättning

2023-05-11
Fråga om förutsättningarna för att lämna assistansersättning med ett högre belopp än schablonbeloppet.
Läs

Hovrätten dömer, liksom tingsrätten, två personer för händelser i Syrien och Irak 2013–2015

2023-05-11
Hovrätten har i dag i stort fastställt tingsrättens dom i ett mål om bl.a. människohandel och grov våldtäkt mot barn i Syrien och Irak samt skärpt straffet för en av de inblandade.
Läs

Huvudförhandlingsplanen i mål om bland annat mord i Haninge ändras på nytt

2023-05-11
Tingsrätten har beslutat att ändra huvudförhandlingsplanen i målet genom att ställa in förhandlingsdagen den 15 maj 2023, och lägga till förhandlingsdagar den 22, 25 och 30 maj samt 2 juni 2023, se bifogad huvudförhandlingsplan. Förändringarna beror på att det har framkommit ny information som bedöms vara av intresse i målet och som bl.a. föranleder vissa utredningsåtgärder.
Läs

Prövningstillstånd delvis meddelat i mål om överprövning av upphandling

2023-05-12
Högsta förvaltningsdomstolen meddelar prövningstillstånd såvitt avser frågan om en domstol i ett mål som gäller huruvida en upphandling med stöd av 3 kap. 17 § lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna är undatagen från lagens tillämpningsområde, får grunda sitt avgörande på att den upphandlande myndigheten inte har visat att de tre rekvisiten för undantag i bestämmelsen är uppfyllda, trots att endast ett av rekvisiten har aktualiserats av parterna i processen (Mål nr 7104-22, Kammarrätten i Jönköpings mål nr 1361-22).
Läs