Hovrätten borde ha hört den enskilde muntligen i ett förvaltarskapsärende

2023-11-24

En man hade godmanskap med omfattningen bevaka rätt, sörja för person och förvalta egendom. Överförmyndarnämnden begärde i tingsrätten att godmanskapet skulle omvandlas till ett förvaltarskap. Tingsrätten, som höll sammanträde och hörde mannen muntligen, avslog begäran med motiveringen att utredningen inte gav stöd för att mannen var ur stånd att vårda sig och sin egendom varför det inte fanns förutsättningar att anordna förvaltarskap. Hovrätten, som inte hörde mannen muntligen, ändrade beslutet och anordnade förvaltarskap av full omfattning. Mannen överklagade till Högsta domstolen och gjorde bl.a. gällande att han borde ha hörts muntligen i hovrätten.

I föräldrabalken finns en bestämmelse om att rätten ska höra den enskilde muntligen i ärenden om anordnande av godmanskap eller förvaltarskap, om det kan ske utan skada för honom eller henne och det inte är uppenbart att han eller hon inte förstår vad saken gäller. Syftet med bestämmelsen är att rätten själv ska kunna bilda sig en uppfattning om den enskildes hälsotillstånd och hjälpbehov.

I sitt avgörande kommer Högsta domstolen fram till att föräldrabalkens bestämmelse om muntligt hörande av den enskilde inte är direkt tillämplig i högre instans. Bestämmelsen och dess syfte ska däremot ges stor betydelse vid bedömningen av om det enligt ärendelagen behöver hållas ett sammanträde i högre instans för att höra den enskilde muntligen där. Vid den bedömningen ska det beaktas att anordnande av förvaltarskap är en mycket långtgående åtgärd i förhållande till den enskilde eftersom beslutet innebär att denne i stort sett förlorar sin rättshandlingsförmåga. 

När den enskilde kan höras bör det enligt Högsta domstolen typiskt sett hållas ett sammanträde för att höra den enskilde muntligen i högre instans, om det i den instansen övervägs att bifalla en begäran om förvaltarskap som har ogillats av föregående instans, eller att utvidga förvaltarskapet jämfört med hur detta har beslutats av lägre instans. Även i andra fall bör muntligt hörande ske om detta kan antas bidra till helhetsbilden av den enskildes hälsotillstånd och hjälpbehov.

I det aktuella fallet borde hovrätten ha hört mannen muntligen. Högsta domstolen undanröjer därför hovrättens beslut och återförvisar målet.

Andra nyheter

Prövningstillstånd meddelat i mål om särskild avgift enligt socialtjänstlagen

2023-11-28
Fråga om det vid bedömningen av om det föreligger ett oskäligt dröjsmål enligt bestämmelsen om särskild avgift i 16 kap. 6 a § socialtjänstlagen (2001:453) vid erbjudande om särskilt boende, har betydelse att erbjudandet avser boende i en annan kommun än hemkommunen (Mål nr 2660-23, Kammarrätten i Göteborgs mål nr 3262-22).
Läs

Dom i mål om rättsprövning

2023-11-28
<p>M&aring;let g&auml;llde r&auml;ttspr&ouml;vning av regeringens beslut avseende ans&ouml;kan om s&auml;ndningstillst&aring;nd f&ouml;r ljudradio till utlandet. Regeringen hade beslutat att avsl&aring; ans&ouml;kan med h&auml;nvisning till att det inte finns n&aring;gra best&auml;mmelser som anger hur f&ouml;rdelning av tillst&aring;nd att bedriva ljud-radios&auml;ndningar till utlandet ska ske och att ans&ouml;kningar fr&aring;n privatpersoner tidigare har avslagits.</p> <p>H&ouml;gsta f&ouml;rvaltningsdomstolen ans&aring;g att regeringens beslut att v&auml;gra tillst&aring;nd f&ouml;r en privatperson att s&auml;nda ljudradio till utlandet inte anses strida mot n&aring;gon r&auml;ttsregel p&aring; det s&auml;tt som s&ouml;kanden hade angett. Det framgick inte heller klart av omst&auml;ndigheterna i m&aring;let att beslutet p&aring; n&aring;got annat s&auml;tt stred mot n&aring;gon r&auml;ttsregel. Regeringens beslut skulle d&auml;rf&ouml;r st&aring; fast.</p> <p>&nbsp;</p>
Läs

Nytt inlägg på domarbloggen

2023-11-28
Veckans inlägg handlar om det internationella arbetet som Sveriges Domstolar bedriver. Den här veckan skriver Pernilla Flank och Björn Lindén om hur det är att arbeta som långtidsexpert och projektsamordnare i två olika länder. Pernilla är för närvarande i Bosnien-Hercegovina och Björn i Armenien. Utmanande och utvecklande tycker de båda två. Vill du veta mer får du läsa bloggen!
Läs

Nya domarutnämningar

2023-11-30
Regeringen har den 30 november
Läs

Remissvar

2023-12-05
Nytt statligt stöd vid köp av nya lätta ellastbilar och andra ändringar i förordningen om statligt stöd till vissa miljöfordon
Läs