Ett sambopar som har haft automatvapen i sin lägenhet döms för grovt vapenbrott

2019-03-06

 

När straffets längd bestämdes togs bl.a. hänsyn till att det rört sig om mycket farliga vapen, men att inget talade för att paret själva varit drivande för att vapnen skulle hamna i lägenheten. Eftersom kvinnan haft en mer passiv roll än mannen blev straffet för hennes del kortare.

 

Den man med koppling till Bandidos som åtalats för att bl.a. ha överlämnat vapnen till paret frikändes från grovt vapenbrott. Paret hade enligt tingsrätten i och för sig lämnat utförliga uppgifter om mannens inblandning. Uppgifter från andra tilltalade måste dock bedömas med stor försiktighet och räcker inte för en fällande dom om det inte finns annan viktig bevisning. Någon annan sådan bevisning utöver parets uppgifter fanns inte enligt tingsrätten och därför frikändes mannen.

 

Mannen med koppling till Bandidos dömdes däremot för grovt narkotikabrott gällande cirka 100 gram kokain som hittades i en narkotikagömma i skogen. Straffet för honom bestämdes till fängelse två år. 

 

Både samboparet och mannen med koppling till Bandidos är fortsatt häktade.

 





Senast ändrad: 2019-03-06 För mer information kontakta: Målnummer:

B 4234-18 / B 4643-18

Andra nyheter

Dom i mål om rätt att ta del av allmän handling

2019-03-08
Målet gäller rätt att ta del av allmän handling hos Partibidragsnämnden. Högsta förvaltningsdomstolen har bedömt att den begärda uppgiften omfattas av sekretess enligt 31 kap. 23 § offentlighets- och sekretesslagen.
Läs

Huvudförhandling i det s.k. Fentanylmålet

2019-03-08
Den 11 mars startar i hovrätten huvudförhandlingen i ett mål om bl.a. åtta fall av vållande till annans död, det s.k. Fentanylmålet. Förhandlingen, som kommer att hållas i Svea hovrätt, beräknas pågå till och med den 22 mars.
Läs

En person får sju års fängelse för förbere-delse till terroristbrott medan två frikänns

2019-03-08
Solna tingsrätt har idag dömt en man till sju års fängelse för förberedelse till terroristbrott. Två andra män frikänns för detta brott. Fyra av de totalt sex åtalade döms för att ha finansierat IS:s verksamhet. Straffet för detta blir fängelse.
Läs

Ångermanlands tingsrätt har idag dömt huvudmannen i Operation Triss.

2019-03-08
Ångermanlands tingsrätt har idag dömt huvudmannen i Operation Triss som bl.a. stått åtalad för flera narkotikabrott, misshandel och grovt penningtvättsbrott. Påföljden blev fängelse.
Läs

Dom i mål om rättsprövning

2019-03-08
Dom i mål om rättsprövning av beslut om utvidgat strandskydd inom Nynäshamns kommun.
Läs