Domar i mål om rätt att ta del av allmän handling

2018-02-27

Enligt 2 kap. 7 § andra stycket 1 tryckfrihetsförordningen gäller, vad avser diarier, journaler och sådana register eller andra förteckningar som förs fortlöpande, att handlingen anses upprättad när den har färdigställts för anteckning eller införing.

En person hade hos samtliga fyra kammarrätter begärt att få ta del av en fullständig förteckning över filerna i den ”hemkatalog” eller motsvarande som respektive kammarrättspresident har i sin tjänstedator. Det gjordes gällande att hemkatalogen, på samma sätt som en e-postlogg, utgör en förteckning som förs fortlöpande och att den därmed måste anses upprättad och allmän enligt 2 kap. 7 § andra stycket 1 tryckfrihetsförordningen. Samtliga kammarrätter avslog begäran med motiveringen att hemkatalogen inte kunde anses upprättad och därmed inte utgjorde en allmän handling.

Högsta förvaltningsdomstolen uttalar att hemkatalogen är ett personligt lagringsutrymme som en myndighet tillhandahåller en anställd. Hemkatalogen uppdateras kontinuerligt allteftersom den används men dess systematik skapas av den anställde och är varken förutbestämd eller automatisk. Enligt Högsta förvaltningsdomstolens mening är en hemkatalog inte är att betrakta som ett register eller en förteckning som förs fortlöpande i den mening som avses i 2 kap. 7 § andra stycket 1 tryckfrihetsförordningen.


Bifogade filer: Mål nr 5561-17 Mål nr 5562-17 Mål nr 5637-17 Mål nr 5638-17


Senast ändrad: 2018-02-27 För mer information kontakta:

Ia Hamlin
Justitiesekreterare
08-56167600

Andra nyheter

Dom i mål om förhandsbesked om inkomstskatt och kupongskatt

2018-02-28
Högsta förvaltningsdomstolen har ansett att ägaren till ett svenskt bolag som överför aktierna i bolaget till en trust även efter överföringen är skattskyldig för utdelningen till inkomstskatt när han bor i Sverige och till kupongskatt när han bor i annat land.
Läs

Ökad måltillströmning till domstolarna

2018-02-28
Under de senaste två åren har antalet inkomna mål till Sveriges Domstolar ökat kraftigt. För migrationsdomstolarna är måltillströmningen fortsatt exceptionellt hög till följd av flyktingkrisen 2015, men målökningen är tydlig inom samtliga domstolsslag. För att ge domstolarna förutsättningar att avgöra fler mål yrkar därför Domstolsverket på en ökning av anslagen.
Läs

Även hovrätten dömer tidigare riksdagsledamot för grov förskingring

2018-03-01
Även hovrätten dömer tidigare riksdagsledamot för grov förskingring
Läs

Nya domarutnämningar

2018-03-01
Regeringen utnämner nya domarutnämningar
Läs

Beslutet att stänga Röhsska museet under en längre period står fast

2018-03-01
Förvaltningsrätten anser inte att klaganden har visat att beslutet att stänga Röhsska museet under tiden den 26 februari 2017–1 juni 2018 var olagligt. Beslutet står därför fast.
Läs