Katter lämnades utan tillsyn
Nyhetsartikel
En tingsrätt har dömt den tilltalade för brott mot djurskyddslagen efter att två katter enligt domen lämnats utan tillsyn och utan tillgång till tillräckligt rent vatten under en period på drygt en månad. Den tilltalade förnekade brott, men domstolen ansåg att utredningen visade att han varit ansvarig djurhållare och att han uppsåtligen hade agerat på ett sätt som innebar att djuren lämnades utan den tillsyn och vattenförsörjning som krävdes. Påföljden bestämdes till dagsböter och han ska också betala avgift till brottsofferfonden.
Händelsen och åtalet
Åtalet avsåg brott mot djurskyddslagen och gällde tiden mellan den 23 november 2023 och den 29 december 2023. Enligt gärningsbeskrivningen hade den tilltalade, som ansvarig djurhållare, lämnat katterna ensamma utan tillsyn och utan att se till att de hade tillgång till tillräckligt vatten. Gärningen skulle enligt åtalet ha skett på en plats i Ockelbo kommun. Domstolen dömde den tilltalade för brott mot djurskyddslagen för denna gärning.
Av domen framgår att katterna hade bott hemma hos den tilltalade. De hade införskaffats när han och hans tidigare partner bodde tillsammans, men efter att relationen tagit slut och partnern flyttat ut i mars 2023 var den tilltalade ensam om att ta hand om katterna fram till den aktuella perioden. Han reste sedan till USA den 23 november 2023. Några veckor senare uppmärksammades att katterna bodde ensamma i huset och länsstyrelsen kopplades in. Katterna omhändertogs därefter.
Rättens bedömning
Tingsrätten hörde den tilltalade och tog del av vittnesförhör samt skriftlig bevisning, däribland anmälan om misstanke om brott, kontrollrapport, beslut om omedelbart omhändertagande av djur och sms. Den tilltalade åberopade också egen skriftlig bevisning.
Domstolen fann att utredningen visade att den tilltalade ensam tagit hand om katterna i omkring åtta månader innan han lämnade dem. Tingsrätten konstaterade att han inte hade kommit överens med någon om tillsyn under tiden han var utomlands och att han därför varit ansvarig djurhållare. Domstolen fann också utrett att katterna inte hade haft fri tillgång till rent vatten. Även om det framkom att de hade haft tillgång till kattfoder ansåg tingsrätten att den lösning som den tilltalade ordnat, att de skulle kunna dricka från en bäck eller från grundvatten under huset, inte var tillräcklig. Mot den bakgrunden ansåg tingsrätten att han uppsåtligen hade agerat på det sätt som påståtts i åtalet.
Domslut och påföljd
Den tilltalade dömdes för brott mot djurskyddslagen som avsåg perioden den 23 november 2023 till den 29 december 2023. Påföljden bestämdes till 50 dagsböter om 50 kronor, vilket motsvarar 2 500 kronor. Han ska också betala 1 000 kronor till brottsofferfonden. Något skadestånd anges inte i domen.
Källhänvisning
2026-09-25
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se