Person får dagsböter efter rattfylleri
2022-06-07 | Åklagarkammaren i Örebro
En person har godkänt ett ärende från Åklagarkammaren i Örebro om påföljd för rattfylleri. Personen ska betala 40 dagsböter à 170 kronor efter att ha kört en personbil med en alkoholkoncentration på 0,22 milligram per liter i utandningsluften.
Ärende
Ärendet gäller rattfylleri och hanteras av Åklagarkammaren i Örebro. Den misstänkte har godkänt påföljden i form av dagsböter.
Händelse
Gärningen ägde rum den 5 juni 2022 på Coop Nära Bråten, Noravägen 74, i Karlskoga kommun. Föraren hade uppsåt när hen körde.
Källhänvisning
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se
Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.
Relaterade artiklar
En företrädare för ett bär- och svampföretag har i Örebro tingsrätt dömts för brott mot utlänningslagen sedan han anlitat en person utan arbetstillstånd i sitt bolag under en arbetsplatsinspektion i Karlskoga kommun i juni 2024. Mellan den 11 och 13 juni 2024 anlitade den tilltalade en utlänning utan föreskrivet arbetstillstånd för att bland annat ta emot, lasta och leverera jordgubbar åt sitt fö...