Tingsrätten frikänner en tidigare anställd vid Kungliga Myntkabinettet från ansvar för grovt häleri

2020-02-26

Bakgrund

I samband med inventeringar på Kungliga Myntkabinettet upptäcktes det att mynt saknades i samlingarna. Misstankar mot en tidigare anställd vid kabinettet uppkom när det visade sig att han hade lämnat in mynt för försäljning till en auktionsfirma.

Enligt åtalet har den tidigare anställde sålt ca 200 mynt som frånhänts Kungliga Myntkabinettet genom brott. Det rör sig bl.a. om svenska, tyska, italienska, ryska och vikingatida mynt som enligt åtalet ska ha sålts på auktioner och till privatpersoner mellan 2009 och 2013.

Den tidigare anställde har förnekat brott. Han har uppgett att han förvärvat de sålda mynten på laglig väg, genom arv, gåvor, byten och köp. Avseende en av åtalspunkterna har han förnekat att han överhuvudtaget har hanterat ett sådant mynt. Han har också invänt att eventuella brott är preskriberade eftersom han införskaffat samtliga mynt före 2008, vilket är mer än tio år före det att han delgavs åtalet.

Tingsrättens bedömning

I ett fall har tingsrätten funnit att det inte är bevisat att den tilltalade har befattat sig med det specifika myntet, och därmed redan av det skälet ogillat åtalet i den delen.

Beträffande åtalet i övrigt har tingsrätten kommit fram till att de mynt som har sålts av den tilltalade på auktioner och till privatpersoner är av samma slag som de som saknas i Kungliga Myntkabinettets samlingar.

Tingsrätten har därefter prövat om eventuella brott kan vara preskriberade. Tingsrätten har funnit att preskriptionstiden ska räknas från den första handling som utgör ett fullbordat häleri och att senare åtgärder med mynten inte inverkar på preskriptionstiden. Det är åklagaren som har bevisbördan för att preskription av eventuella brott inte har inträtt. Eftersom åklagaren inte har presenterat någon utredning till stöd för att den tilltalade första gången befattat sig med de sålda mynten efter december 2008 har åklagaren inte bevisat att eventuella brott inte är preskriberade. Åtalet har därför redan av det skälet ogillats i sin helhet. Det har mot den bakgrunden inte funnits någon anledning för tingsrätten att pröva om de sålda mynten är samma mynt som de som saknas på Kungliga Myntkabinettet.

Med hänsyn till preskription har Kungliga Myntkabinettets skadeståndsanspråk avslagits. Vidare har Kungliga Myntkabinettets yrkande om bättre rätt till sju vikingatida mynt avslagits eftersom det inte är bevisat att just dessa mynt kommer från Kungliga Myntkabinettet. Slutligen har tingsrätten hävt ett tidigare beslut om kvarstad mot den tilltalade.

Tingsrättens ledamöter är överens om domen.

Rättens ordförande har varit rådmannen Carl Winnberg.

För beställning av domen och handlingar i målet, kontakta avdelning 1.

Andra nyheter

En man döms för mordet i Andersbergs centrum

2020-02-27
Gävle tingsrätt har idag dömt en man för ett mord som skedde i Andersbergs centrum den 26 september 2019. Mannen döms till fängelse i 15 år.
Läs

Huvudförhandling i mål om synnerligen grovt narkotikabrott och penningtvättsbrott med koppling till narkotikahandel på Darknet inleds den 2 mars 2020

2020-02-27
Den 2 mars 2020 inleds huvudförhandlingen i målet mot de fem personer som står åtalade för bl.a. narkotika- och penningtvättsbrott med koppling till Darknet.
Läs

En resningsansökan från Unionen har avslagits

2020-02-27
En dom från Arbetsdomstolen har ansetts inte grundad på uppenbart lagstridig rättstillämpning. Detta trots att avgörandet gick i rakt motsatt riktning mot vad EU-domstolen hade uttalat i ett förhandsavgörande i målet. Anledningen var att Arbetsdomstolens avvikande bedömning endast rörde sådana frågor som ligger inom nationell domstols exklusiva behörighet.
Läs

Allt fler mål till landets domstolar

2020-02-28
Domstolarna behöver ökade resurser för att ta hand om allt fler mål. Långa väntetider riskerar negativa konsekvenser för samhällsekonomin, rättssäkerheten och för enskilda personer. Situationen är särskilt bekymmersam för migrationsdomstolarna, men det ekonomiska läget är generellt mycket ansträngt med ett fortsatt högt målinflöde och målbalanser som ökat under senare år. Domstolsverket har nu lämnat ekonomiska yrkanden till regeringen för åren 2021–2023.
Läs

Prövningstillstånd meddelat i mål om färdtjänst

2020-02-28
<p>Den fr&aring;ga i m&aring;let som har lett till att H&ouml;gsta f&ouml;rvaltningsdomstolen meddelat pr&ouml;vningstillst&aring;nd &auml;r om en informationsskrivelse, som trafikf&ouml;rvaltningen skickat ut till personer med f&auml;rdtj&auml;nsttillst&aring;nd, utg&ouml;r ett &ouml;verklagbart beslut (M&aring;l nr 6507-19, Kammarr&auml;tten i Stockholms m&aring;l nr 4405-19).</p>
Läs