Straffvärdet av flerfaldiga grova sexualbrott

2019-03-22

En man dömdes i hovrätten för omkring 100 fall av grov våldtäkt mot barn samt ytterligare omfattande grov sexualbrottslighet. Gärningarna hade begåtts mot samma målsägande under nästan fem års tid. Påföljden bestämdes av hovrätten till nio års fängelse. Högsta domstolen har prövat frågan om påföljd för mannen.

När det samlade straffvärdet för upprepade allvarliga sexualbrott mot samma målsägande ska bedömas måste hänsyn tas till sambandet mellan brotten och den systematik som har präglat dem. Det gäller inte minst när gärningsmannen under en längre tid har begått sådana brott mot en skyddslös eller närstående person. Brottsligheten kännetecknas i sådana fall ofta av att offret är helt utlämnat åt gärningsmannen och befinner sig i en mycket utsatt och inte sällan närmast tvångsliknande situation. Det finns därför särskild anledning att beakta brottslighetens samlade innebörd och verkningar.

De försvårande omständigheter som har gällt i detta fall har fått betydelse utöver det samlade straffvärdet hos de enskilda gärningarna i sig. Högsta domstolen har därför ändrat hovrättens dom och bestämt påföljden till tolv års fängelse.


Bifogade filer: B 4878-18


Senast ändrad: 2019-03-22 För mer information kontakta:

Ingemar Persson
Justitieråd
08-561 666 48

Janina Kastevik
Justitiesekreterare
08-561 667 09

Andra nyheter

En 49-årig man har dömts till 16 år fängelse samt utvisning för att ha mördat och styckat en man i Kalix

2019-03-25
Haparanda tingsrätt har idag meddelat dom i mål där en man stått åtalad för att i oktober 2018 ha mördat och sedan styckat en man i Kalix. Tingsrätten har dömt mannen för mord och brott mot griftefrid och bestämt straffet till fängelse i 16 år. Tingsrätten har också beslutat att utvisa mannen från Sverige och han förbjuds att återvända hit.
Läs

Malmö kommuns avtal om boende för hemlösa är ogiltigt

2019-03-25
Kammarrätten i Göteborg har kommit fram till att Malmö kommuns avtal om boende för hemlösa borde ha upphandlats enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Eftersom kommunen inte gjort det har kammarrätten förklarat avtalet ogiltigt
Läs

Rättegången i målet om död kvinna hittad i badkar är avslutad

2019-03-25
Huvudförhandlingen i målet rörande bl.a. påstått mord på en kvinna hittad i badkar avslutades idag den 25 mars 2019 efter 14 förhandlingsdagar. Dom kommer att meddelas den 4 april 2019 kl. 11.00.
Läs

Blogginlägg om villkorlig frigivning

2019-03-26
Veckans blogginlägg handlar om villkorlig frigivning och är skrivet av tingsnotarien Edvin Johansson.
Läs

Beslut i mål om försäkringsersättning, fråga om prövningstillstånd i kammarrätten

2019-03-26
Högsta förvaltningsdomstolen har meddelat prövningstillstånd i kammarrätt i mål om försäkringsersättning enligt personskadeförsäkringen för studenter.
Läs