Patent- och marknadsdomsdomstolen avgör ett ärende om tillgång till återvinningsstationer

2019-01-21

Den som producerar förpackningar har ansvar för att dessa kan samlas in och återvinnas. FTI och TMResponsibility (TMR) erbjuder producenter en tjänst för att uppfylla detta ansvar. FTI och TMR har tidigare träffat ett avtal som ger TMR tillgång till FTI:S infrastruktur av återvinningsstationer. När FTI sade upp avtalet beslutade Konkurrensverket att FTI skulle återkalla uppsägningen eller betala ett vite om 20 miljoner kronor till staten. FTI överklagade Konkurrensverkets beslut till Patent- och marknadsdomstolen.

Patent- och marknadsdomstolen anser att

- FTI och TMR konkurrerar på marknaden för producentansvarstjänster för hushållsförpackningar av metall, plast och kartong.

- det krävs tillgång till ett allmänt tillgängligt och rikstäckande system av återvinningsstationer för att konkurrera på denna marknad.

- FTI driver Sveriges enda sådana system, det är på grund av brist på lämpliga platser orimligt svårt att bygga upp ett parallellt system och FTI har en dominerande ställning på marknaden för allmänt tillgänglig och rikstäckande infrastruktur för insamling av hushållsförpackningar.

Enligt domstolen går det inte att konkurrera på marknaden för producentansvarstjänster utan att få tillgång till FTI:s återvinningsstationer. Därför bedömer domstolen att FTI:s uppsägning skulle leda till en eliminering av all effektiv konkurrens på den aktuella marknaden. Domstolen delar därmed Konkurrensverkets bedömning att FTI har missbrukat sin dominerande ställning och har avslagit FTI:s överklagande.

Rådmannen Daniel Severinsson säger i en kommentar:

Det är en i och för sig viktig utgångspunkt att även företag som har en dominerande ställning fritt ska kunna välja sina handelspartners. Men om inte FTI ger TMR tillgång till sina återvinningsstationer skulle det eliminera all effektiv konkurrens på marknaden för producentansvarstjänster. Domstolen har därför ansett att FTI:s uppsägning av avtalet utgör missbruk av dominerande ställning.





Senast ändrad: 2019-01-21 För mer information kontakta:

Daniel Severinsson
Rådman
070-181 21 24
daniel.severinsson@dom.se

Målnummer:

PMÄ 2741-18, avdelning 5

Andra nyheter

Dom i mål om tillfällig föräldrapenning

2019-01-22
När beräkningsunderlaget för tillfällig föräldrapenning bestäms ska det bortses från arvode för uppdrag som familjehemsförälder.
Läs

Häktning angående grov mordbrand i Skövde

2019-01-22
En man i 20-årsåldern begärdes under måndagen häktad för grov mordbrand på Timmervägen i Skövde den 16 januari 2019. Mannen har idag häktats såsom på sannolika skäl misstänkt för grov mordbrand.
Läs

Hur bestäms straff? Nytt blogginlägg!

2019-01-22
I veckans domarblogg förklarar domaren Evelina Englund hur det går till när domstolen bestämmer vilket straff som ska dömas ut.
Läs

Tingsrätten dömer för våldtäkt som skett i Frankrike

2019-01-23
Under vissa förutsättningar kan en svensk medborgare dömas för brott som skett utomlands.
Läs

Prövningstillstånd delvis meddelat i mål om sanktionsavgift

2019-01-23
Fråga om felaktig användning av diagramblad eller förarkort i samband med körning som sträcker sig över midnatt ska behandlas som en eller två överträdelser vid bestämmande av sanktionsavgift (partiellt pt)(Mål nr 7241-17, Kammarrätten i Sundsvalls mål nr 200-17).
Läs