Nytt inlägg på domarbloggen
2021-09-14Läs inlägget på länken nedan.
Vad händer om en förälder inte följer det som domstolen har beslutat om i ett familjemål?https://www.domarbloggen.se/Andra nyheter
Konsult döms till tre års fängelse för spioneri
2021-09-15
Tingsrätten har idag dömt en 47-årig man till tre års fängelse för spioneri för att han anskaffat och lämnat ifrån sig företagshemligheter från lastbilstillverkaren Scania till en rysk ambassadtjänsteman. Mannen, som nekat till brott, var även åtalad för att ha gjort motsvarande med hemliga uppgifter från personbilstillverkaren Volvo men i den delen har tingsrätten frikänt honom.
Läs
Ytterligare ett översatt avgörande publicerat på vår engelskspråkiga webbplats
2021-09-15
Högsta förvaltningsdomstolen har publicerat ytterligare ett översatt avgörande på sin engelskspråkiga webbplats.
Läs
Svea hovrätt söker en eller flera föredragande med inriktning mot Patent- och marknadsöverdomstolen.
2021-09-15Dom i mål om folkbokföring
2021-09-15
Beviskrav och bevisvärdering vid prövning av en begäran om att en person ska avregistreras från folkbokföringen på grund av att denne har avlidit utomlands.
Läs
Reviderad huvudförhandlingsplan i målet mot den s.k. Nytorgsmannen
2021-09-15
Huvudförhandlingsplanen i målet mot den s.k. Nytorgsmannen har reviderats. Den nya planen bifogas här.
Läs