Misstänkt mord i Bottnaryd - Huvudförhandlingen nu avslutad

2017-04-06

Den 5 dagar långa huvudförhandling mot Habtom Tesfamichael som är misstänkt för mord på sin fru den 22 november 2016 i är avslutad. Dom i målet meddelas den 25 april kl. 14.00.

Onsdagen den 5 april avslutades huvudförhandlingen i det mål där en man stått åtalad för mord i Bottnaryd.
Habtom Tesfamichael har erkänt att han avsiktligt har dödat sin fru men anser att det finns förmildrande omständigheter som gör att brottet ska rubriceras som dråp och inte som mord.

Åtalet har även gällt grov fridskränkning mot makarnas två barn som är 8 och 12 år. Han har förnekat grov fridskränkning men erkänt att han har misshandlat den äldre pojken vid ett par tillfällen.

Det skadestånd som pojkarna har begärt har mannen inte accepterat att betala.

I den rättspsykiatriska undersökningen har konstaterats att mannen inte har dödat sin fru under påverkan av en allvarlig psykisk störning och att han inte heller var under sådan påverkan vid tiden för undersökningen. Detta innebär att det inte finns förutsättningar att bestämma påföljden till rättspsykiatrisk vård och att det inte finns något hinder att döma till fängelse.
Habtom Tesfamichae som är medborgare i Eritrea, har motsatt sig åklagarens begäran om att han ska utvisas från Sverige efter avtjänat straff.

Dom i målet meddelas den 25 april 2017 kl. 14.00. Den misstänkte mannen ska vara kvar i häktet men har nu inga restriktioner.

 

Andra nyheter

Björn Olsen häktas för mordet på Therese Palmkvist i Långshyttan

2017-04-07
Den misstänkte Björn Olsen som greps efter att ha varit efterlyst av polisen har nu häktats vid Falu Tingsrätt för mordet på Therese Palmkvist i Långshyttan i Dalarna. Therese Palmkvist hittades död i Långshyttan den 27e mars
Läs

Tidigare Saab-chefer frikänns av Vänersborgs tingsrätt

2017-04-07
Vänersborgs tingsrätt har idag frikänt samtliga sju tilltalade som stått åtalade för brott begångna under Saabs sista verksamhetsår.
Läs

Mary Norenius häktas för mord i Stöde

2017-04-07
Mary Norenius som misstänks ha mördat den man som hittades död i Stöde utanför Sundsvall
Läs

Rakhmat Akilov som misstänks för terroristattacken i Stockholm skulle utvisas

2017-04-09
Den misstänkte terroristen Rakhmat Akilov som greps i fredags kväll har ett beslut om utvisning till Uzbekistan som vunnit laga kraft december 2016. Den 23 februari 2017 mottog Polismyndigheten ärendet från Migrationsverket då Rakhmat Akilov inte har hörsammat beslutet att själv resa ut och inte heller inställt sig till Migrationsverket på kallelse. Den 27 februari 2017 efterlyste Polismyndigheten Rakhmat Akilov som avviken. Den 7 april 2017 dödas fyra personer när den misstänkta terroristen Rakhmat Akilov körde en kapad lastbil på Drottninggatan i Stockholm.
Läs

Polisen säger ”Lev era liv som vanligt”

2017-04-10
Det befarade terrorattentatet har inte förändrat säkerheten i Sverige. Polisen är väl förberedd och fortsätter tillsvidare med säkerhets- och trygghetshöjande insatser i samhället.
Läs