Dom i mål om inkomstskatt

2018-06-19

Handelsbolag och kommanditbolag är juridiska personer men inte skattesubjekt. Ett kommanditbolags resultat beskattas hos dem som är delägare i bolaget vid räkenskapsårets utgång. Detta gäller som regel också om andelar avyttras under räkenskapsåret.

Ett aktiebolag ägde 99,9 procent av andelarna i ett kommanditbolag. Innan kommanditbolagets första räkenskapsår var till ända avyttrade aktiebolaget andelarna i kommanditbolaget. Före avyttringen hade aktiebolaget tillgodogjort sig medel ur kommanditbolaget med ett belopp som motsvarade kommanditbolagets resultat för räkenskapsåret samt överfört verksamheten till ett av aktiebolaget nystartat kommanditbolag. Kort efter avyttringen avregistrerades kommanditbolaget.

Av överlåtelseavtalet framgick att säljare och köpare kommit överens om att resultatet i kommanditbolaget skulle tillfalla köparen. Köparen redovisade resultatet i sin deklaration. Detta överskott kunde emellertid kvittas mot underskott och föranledde därför inga beskattningskonsekvenser. Vidare gällde att den kapitalvinst som aktiebolaget redovisade i sin deklaration med anledning av avyttringen av andelarna var skattefri eftersom andelarna hade varit näringsbetingade hos aktiebolaget.

Frågan i målet gällde om köparen eller säljaren var skattskyldig för kommanditbolagets resultat.


Bifogade filer: Mål nr 421-17


Senast ändrad: 2018-06-19 För mer information kontakta:

Stina Pettersson
Justitiesekreterare
08-561 676 00

Andra nyheter

Dom i målet gällande mord på Ulvön

2018-06-20
Uddevalla tingsrätt har i dag dömt en 30-årig man för mord, omfattande brott mot griftefriden, samt mordbrand till fängelse på livstid.
Läs

Dom i migrationsmål

2018-06-20
Frågan om det finns ett internt flyktalternativ aktualiseras först om en asylsökande anses ha skyddsskäl mot någon del av hemlandet. Den asylsökande kan därför inte hänvisas till internflykt utan att det först har skett en individuell prövning av de åberopade skyddsskälen.
Läs

Nya domarutnämningar

2018-06-20
Regeringen har den 20 juni 2018
Läs

Dom i mål om rättsprövning

2018-06-21
Rättsprövning i fråga om vattenskyddsområde för Vindelälvsåsen.
Läs

Tobak som ett bolag har importerat ska anses vara röktobak

2018-06-21
Den tobak som ett bolag har importerat ska både när det gäller tobaksskatt och tull anses vara röktobak och är därför både skatte- och tullpliktig. Det konstaterar kammarrätten och upphäver förvaltningsrättens dom där förvaltningsrätten ansåg att varken tobaksskatt eller tull skulle påföras.
Läs