Dom i mål om förhandsbesked om inkomstskatt

2021-02-18

Av Högsta förvaltningsdomstolens praxis följer att arvoden för uppdrag som styrelseledamot i aktiebolag i regel ska beskattas hos styrelseledamoten och som inkomst av tjänst.

Genom en ansökan om förhandsbesked ville en person få klarhet i om arvoden som hon erhöll för uppdrag som styrelseledamot i flera aktiebolag, ett ömsesidigt försäkringsbolag och en ideell förening kunde redovisas inom ramen för en enskild näringsverksamhet.

Högsta förvaltningsdomstolen konstaterade att frågan beträffande styrelseuppdragen i aktiebolagen redan besvarats i praxis. Det ansågs därmed inte vara av vikt för sökanden eller för en enhetlig lagtolkning eller rättstillämpning att förhandsbesked lämnades i den frågan. Eftersom förutsättningarna för när förhandsbesked får lämnas därmed inte var uppfyllda skulle förhandsbeskedet undanröjas och ansökningen avvisas i den delen.

Vad gällde styrelseuppdragen i det ömsesidiga försäkringsbolaget och den ideella föreningen anförde Högsta förvaltningsdomstolen att sådana uppdrag, i likhet med vad som gäller styrelseuppdrag i aktiebolag, måste innehas av en fysisk person och är av personlig karaktär. Den presumtion för tjänstebeskattning hos ledamoten som på grund härav gäller för styrelseuppdrag i aktiebolag ansågs därför gälla även för dessa styrelseuppdrag.

Andra nyheter

Misstänkt inspelning under häktningsförhandling bakom stängda dörrar

2021-02-19
Under en häktningsförhandling avseende grovt narkotikabrott igår upptäcktes en väska i salen när förhandlingen hade avslutats. Förhandlingen hade hållits bakom stängda dörrar.
Läs

Dom i mål om människoexploatering

2021-02-19
I en dom som meddelats i dag frikänner hovrätten en man från åtal för människoexploatering och gör därmed en annan bedömning än tingsrätten.
Läs

Dom i mål om rätt att ta del av uppgifter

2021-02-19
Fråga om bestämmelsen om uppgiftsskyldighet mellan myndigheter i offentlighets- och sekretesslagen är förenlig med EU:s dataskyddsförordning och om vilken prövning som ska göras då en myndighet begär att få ta del av personuppgifter med stöd av bestämmelsen.
Läs

Domstolarna under press: nästan en halv miljon nya mål 2020

2021-02-22
Under 2020 strömmade det in nästan en halv miljon nya mål till landets domstolar. Det är fler än någonsin och en ökning med 27 procent på fem år. Det visar årsredovisningen från Sveriges Domstolar som idag skickas till regeringen. Samtidigt ökade användningen av videoteknik stort och bidrog till att förhandlingar kunde genomföras trots pågående pandemi.
Läs