Dom i mål om förhandsbesked om inkomstskatt

2018-12-06

En person som är bosatt i Sverige är obegränsat skattskyldig, dvs. skattskyldig för alla sina inkomster i Sverige och från utlandet. Enligt de s.k. sexmånaders- och ettårsreglerna gäller dock att inkomster från arbete utomlands under vissa förutsättningar ska undantas från beskattning. En sådan förutsättning är att personen i fråga är obegränsat skattskyldig i Sverige under den tid då arbetet utomlands äger rum. En person som är bosatt utomlands och begränsat skattskyldig i Sverige när inkomsten tjänas in, men bosatt i Sverige och obegränsat skattskyldig här när inkomsten ska beskattas, omfattas alltså inte av dessa regler. Högsta förvaltningsdomstolen har i två rättsfall (HFD 2015 ref. 60 och HFD 2015 not. 59) slagit fast att denna skillnad i behandlingen av personer som är obegränsat respektive begränsat skattskyldiga i Sverige när inkomsten tjänas in inte är förenlig med EU-rättens bestämmelser om fri rörlighet för arbetstagare.

En person, som var både brittisk och amerikansk medborgare, hade bott och arbetat i USA innan han bosatte sig i Sverige och blev obegränsat skattskyldig här. Han fick efter inflyttningen till Sverige en ersättning som han hade tjänat in under den tid han bodde och arbetade i USA. Han begärde med hänvisning till de ovan nämnda rättsfallen att ersättningen skulle undantas från beskattning.

Högsta förvaltningsdomstolen konstaterar att personen genom att flytta till Sverige och börja arbeta här har utnyttjat den fria rörligheten för arbetstagare enligt artikel 45 i EUF-fördraget.
Rätten för en begränsat skattskyldig att behandlas på samma sätt som obegränsat skattskyldiga i de ovan nämnda rättsfallen har inte gjorts beroende av att personen i fråga var obegränsat skattskyldig i något annat EU-land när optionerna tjänades in. Det finns heller inte något stöd i EU-domstolens praxis för att rätten till likabehandling kan göras beroende av ett sådant villkor. Av de skäl som har redovisats i de ovan nämnda rättsfallen följer därmed av artikel 45 i EUF-fördraget att personens ersättning inte ska tas upp till beskattning i Sverige.





Senast ändrad: 2018-12-06 För mer information kontakta:

Birgitta Fors Almassidou
Justitiesekreterare
08-561 676 00

Andra nyheter

Även hovrätten dömer man för mord i Vetlanda

2018-12-07
Eksjö tingsrätt dömde i september en man för mord, mordförsök och grov misshandel till 18 års fängelse. Även hovrätten dömer mannen för mord. Hovrätten dömer dock mannen för grov misshandel i stället för mordförsök och misshandel i stället för grov misshandel. Till följd av detta sätts straffet ned till 16 års fängelse
Läs

En motorcykel som köpts för brottsskadeersättning fick inte utmätas

2018-12-07
En man som utsattes för allvarlig brottslighet fick brottsskadeersättning för personskada och kränkning. Han köpte en motorcykel för en del av ersättningen. Kronofogdemyndigheten beslutade att utmäta motorcykeln för mannens skulder.
Läs

Begäran om förhandsavgörande från EU-domstolen i mål om mervärdesskatt

2018-12-07
Högsta förvaltningsdomstolen frågar EU-domstolen om det är förenligt med mervärdesskattedirektivet att kräva att en köpare av en fastighet ska justera avdrag för ingående skatt som en tidigare ägare av fastigheten har gjort.
Läs

Begäran om förhandsavgörande i frågan om hyrbilsfirma överför musik från sina bilar till allmänheten

2018-12-07
Upphovsrättsorganisationen Stim har yrkat ersättning från ett biluthyrningsföretag. Stim har gjort gällande att den som hyr ut bilar utrustade med radio tillgängliggör musikaliska verk för allmänheten i upphovsrättslig mening. Tingsrätten och hovrätten har kommit fram till att biluthyrningen innebar att upphovsrättsligt skyddad musik gjorts tillgänglig för allmänheten.
Läs

Dom i mål om förhandsbesked om mervärdesskatt

2018-12-07
(Dom i mål om förhandsbesked om mervärdesskatt) Paintball har ansetts utgöra idrott.
Läs