Dom i mål om bilbränder i sydvästra Skåne

2020-02-07

Det var under perioden maj till juli 2019 som en mängd bilbränder ägde rum i sydvästskåne. I anslutning till en brand i Furulund i Kävlinge kommun den 27 juli 2019 greps paret sedan polisen upptäckt att de också blivit iakttagna i anslutning till andra bilbränder på olika platser under de föregående månaderna.

Genom analys av innehållet i deras mobiltelefoner kunde polisen binda dem till ytterligare flera platser där bilar brunnit under samma period. I mobilerna anträffades såväl lagrade data som visar var mobilerna befunnit sig vid olika tidpunkter som filmer på brinnande bilar som spelats in med mobilerna på flera av brandplatserna.

Bränderna har alla anlagts genom att bensin hällts ut på parkerade bilar och sedan antänts. De har alla börjat på natten, mestadels mellan kl. 2 och 3, och lett till att ett stort antal bilar blivit utbrända eller brandskadade. Ett femtiotal drabbade har begärt skadestånd av paret.

Mannen, som tidigare gjort sig skyldig till omfattande och allvarlig brottslighet, har förnekat att han haft del i någon av bränderna. I flera fall har han gjort gällande att det varit en ren slump att han kommit till platser där bilar redan brann och i andra fall har han sagt att han inte befunnit sig på brandplatserna eller saknar minne av vad han gjort och sett.

Kvinnan, som tidigare är ostraffad, har medgett att hon befunnit sig på 10 av de 13 brandplatserna. Hon har gjort gällande att mannen utsatt henne för misshandel och hot och att hon därför känt sig tvingad att delta i de bilbränder han tog initiativ till och anlade.

Mannen döms för mordbrand vid två tillfällen och mindre allvarlig mordbrand vid ytterligare fem tillfällen medan kvinnan döms för mordbrand vid ett tillfälle, två fall av mindre allvarlig mordbrand, samt två fall av medhjälp till detta brott, ett fall av grov skadegörelse och en skadegörelse av normalgraden.

Tingsrätten tror på kvinnans berättelse om att hon utsatts för viss misshandel och hot från mannens sida.

- Rätten anser dock inte att detta kan frita henne från ansvar och inte heller i att det någon högre grad kan minska brottens straffvärde, med hänsyn till de många allvarliga brott hon varit delaktig i under flera månaders tid, säger chefsrådmannen Thed Adelswärd vid Lunds tingsrätt.

Både mannen och kvinnan ska stanna kvar i häkte.

En nämndeman är skiljaktig och vill att kvinnan ska dömas till fängelse i tre år och sex månader.

Andra nyheter

8 år för misshandel och hot

2020-02-10
Hässleholms tingsrätt har i dag dömt en 60 årig man till fängelse i åtta år för att han under en lång tid misshandlat och hotat sin hustru och fyra av hans sju barn. Han har också tvingat dem att klä sig på visst sätt och förbjudit dem att visats utanför hemmet.
Läs

Dom i mål om assistansersättning

2020-02-10
Fråga om innebörden av uttrycket ”annan hjälp som förutsätter ingående kunskaper om den funktionshindrade” i 9 a § lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS.
Läs

Sametinget saknar talerätt i mål om miniminivåer för förekomsten av varg

2020-02-10
Sametinget har överklagat Naturvårdsverkets beslut att fastställa miniminivåer för förekomsten av varg för landets rovdjurförvaltningsområden och län. Förvaltningsrätten har i målet kommit fram till att Naturvårdsverkets beslut är överklagbart men att Sametinget som statlig myndighet saknar talerätt.
Läs

Tingsrätten frikänner f.d. ordförande för Göteborgs kommunstyrelse från grovt förtal

2020-02-11
Tingsrätten har idag frikänt en kommunpolitiker från grovt förtal av två kvinnor som varit verksamma som aktivister för muslimers rättigheter. Åtalet avsåg sex inlägg som gjorts på politikerns blogg. De två målsägandena ska tillsammans betala politikerns rättegångskostnader med 190 000 kr.
Läs

Remissvar

2020-02-11
Yttrande över SOU 2019:44 - Ett bättre premiepensionssystem
Läs