Begäran om förhandsavgörande från EU-domstolen i mål om mervärdesskatt

2024-02-15

Målet gäller återimport av hästar. Importören äger hästar som används i tävlingar i olika länder och i detta syfte fördes två hästar ut från unionens tullområde. Efter att hästarna hade deltagit i tävlingar fördes de tillbaka till Sverige via Norge. Importören stannade inte för att anmäla införseln utan stoppades i en vägkontroll strax efter tullstationen.

Tullverket beslutade att påföra mervärdesskatt vid återimporten. Enligt myndigheten kunde frihet från skatt inte medges eftersom importören inte hade deklarerat hästarna för övergång till fri omsättning och inte heller hade ansökt om tullbefrielse.

Importören anser däremot att en rätt till befrielse föreligger även om inte samtliga formella villkor är uppfyllda.

Genom begäran om förhandsavgörande önskar Högsta förvaltningsdomstolen få klarhet i hur mervärdesskattedirektivet och unionstullkodexen ska tolkas när det gäller förutsättningarna för undantag från mervärdesskatteplikt vid bristande efterlevnad av tullregler vid återimport.

Andra nyheter

Öppen domstol!

2024-02-16
Välkommen till överrätterna mitt i Jönköping lördagen den 9 mars kl.10-15. Kammarrätten i Jönköping och Göta hovrätt bjuder in allmänheten för att visa upp sin nya domstolsbyggnad och berätta om sin verksamhet.
Läs

Dom i mål om rätt att ta del av handling

2024-02-16
Dom i mål om rätt att ta del av handling
Läs

Tingsrättens verksamhetsberättelse för 2023

2024-02-19
Tingsrätten har nu fastställt sin årliga verksamhetsberättelse. I dokumentet sammanfattas resultat och prestationer för det gångna året. Verksamhetsberättelsen redogör också för viktiga händelser under 2023.
Läs

Satsning på ökad säkerhet och trygghet

2024-02-19
Från och med torsdag 22 februari har kammarrätten fast säkerhetskontroll. Det innebär att besökare och medhavda tillhörigheter kontrolleras innan de kommer in i domstolsbyggnaden.
Läs

Domar i mål om förhandsbesked om mervärdesskatt

2024-02-20
En samfällighetsförenings uttaxering av bidrag av sina medlemmar avser inte en transaktion som är föremål för mervärdesskatt. Förhandsbesked om mervärdesskatt.
Läs