Åtal för brott mot lagen om straff för penningtvättsbrott ogillas

2020-06-17

Pojken var i Högsta domstolen åtalad bl.a. för penningtvättsförseelse. Högsta domstolen fann, bl.a. med hänsyn till att pojken var bara 16 år, att han inte hade skälig anledning att anta pengarna härrörde från brott. Han frikändes därför i den delen.

Riksåklagaren gjorde också gällande att pojken medverkat till en åtgärd som vid en objektiv bedömning skäligen kan antas vara vidtagen i penningtvättssyfte och att pojken därför skulle fällas till ansvar för brott. Högsta domstolen konstaterar att grunden för straffansvaret är att gärningsmannen gör sig skyldig till ett klandervärt risktagande. Gärningsmannen ska alltså kunna klandras för att han eller hon uppsåtligen tar en risk när en viss handling utförs. Straffansvar måste därför förutsätta att gärningsmannen känner till de omständigheter som gör att det finns skäl att misstänka att transaktionen kan vara vidtagen i penningtvättssyfte och att han eller hon dessutom förstår att åtgärden kan innefatta ett sådant riskmoment.

Det var inte utrett att den 16-åriga pojken förstod att åtgärden kunde innefatta ett riskmoment. Han frikändes därför från ansvar enligt 7 § tredje stycket andra meningen lagen om straff för penningtvättsbrott.

Andra nyheter

Hovrätten fastställer tingsrättens dom mot huvudmännen i mål om industriell cannabisodling

2020-06-18
Göta hovrätt fastställer i huvudsak Skaraborgs tingsrätts dom mot tre män i åldrarna 28, 29 och 56 år, samtliga hemmahörande i Göteborgsområdet, i mål om industriell cannabisframställning på en gård i Essunga kommun. Beträffande en 28-årig man hemmahörande i Serbien fastställs tingsrättens dom helt. Två makar, 55 och 51 år, hemmahörande i Göteborg, frikänns av hovrätten.
Läs

F.d. kommunanställd döms till fängelse 1 år och 4 månader

2020-06-18
Tingsrätten dömer den tidigare skoladministratören för grovt bedrägeri medelst urkundsförfalskning till fängelse 1 år och 4 månader. Den dömde ska också betala skadestånd till kommunen med 1 437 100 kr plus ränta och till försäkringsbolaget med 35 200 kr plus ränta.
Läs

Fem års fängelse för bland annat grovt barnpornografibrott

2020-06-18
En man i 45-års åldern som bor i Torsås kommun har åtalats för grovt barnpornografibrott och olaga våldsskildring. Tingsrätten dömer mannen för brotten till fängelse i fem år.
Läs

En 52-årig man döms för mord m.m. till fängelse på livstid

2020-06-18
En 52-årig man döms för mord, förberedelse till mord, olovlig avlyssning, kränkande fotografering och grovt rattfylleri till fängelse på livstid. Mannen ska också betala skadestånd om sammanlagt 317 234 kr.
Läs

Huvudförhandlingen i målet om egenmäktighet vid förhandling med främmande makt är nu avslutad

2020-06-18
Dom i målet kommer att meddelas den 10 juli 2020 kl. 11.00.
Läs