Sök nyheter och fördjupade reportage med inriktning på svenska rättsfall.
Artiklar om Anders Andersson
3 nyhetsartiklar finns att läsa
Anders Andersson född lördag 1 maj 1990 som bor i Stockholm.

Narkotikasmuggling i Kalmar – en dömd till fängelse

2025-12-23

En person dömdes i Kalmar tingsrätt den 23 december 2025 till ett års fängelse för omfattande narkotikasmuggling, innehav och utbjudande av narkotika. Åklagaren bevisade att den tilltalade organiserat införsel av cannabis från USA, hanterat narkotika vid flera tillfällen och erbjudit droger till försäljning via sociala medier.

Den tilltalade erkände inte brotten och hävdade att ett paket innehöll kläder, men tingsrätten fann att kommunikation, film- och forensiska bevis tydligt visade att paketet innehöll cannabis. Vidare konstaterades att han olovligen innehaft hasch för försäljning och vid upprepade tillfällen utbjudit narkotika via mobilappar.

Bakgrund

I september 2025 anlände ett FedEx-paket från Döld namn till Sverige och levererades till en adress i Borgholm. Paketet om cirka 7,9 kg anmäldes som klädförsändelse men innehöll enligt tingsrätten minst 1 090 gram cannabis. Filmupptagningar från den 3 september visade hur den tilltalade hanterade cannabis i den aktuella bostaden, och tomma vakuumpåsar och förpackningsmaterial återfanns vid senare husrannsakan i Kalmar.

Utredning och bevisning

Åklagaren åberopade:

  • Beslagsprotokoll och analysresultat som visade cannabismängder.
  • Filmklipp och skärmbilder ur den tilltalades mobil.
  • Forensisk undersökning som knöt fraktsedel och kartong till narkotikalasset.
  • Vittnesförhör med polisens it-forensiker och spaningspersonal.

Den tilltalade hävdade att han trodde paketet innehöll kläder och att andra personer använt hans telefonkonton för att utbjuda narkotika. Tingsrätten bedömde hans förklaringar som osannolika mot bakgrund av hans aktiva kommunikation om paketet, hanteringen på film och tidigare dokumenterade narkotikahandlingar.

Domen

Tingsrätten fann det bevisat att den tilltalade:

  • Organiserat införsel av 1 090 gram cannabis utan tullanmälan (narkotikasmuggling).
  • Olovligen innehaft och hanterat 95,8 gram hasch avsett för försäljning.
  • Vid flera tillfällen utbjudit narkotika via sociala medier.

Med beaktande av ungdomsrabatt dömdes han till fängelse i ett år. Mobiltelefonen som använts vid utbjudandet förverkas, och en avgift om 1 000 kronor ska erläggas till Brottsofferfonden. Häktningen fortsätter tills straffet kan verkställas.

Faktaruta
Fakta
Värde
Brott
Narkotikasmuggling, innehav, utbjudande
Gärningstid
1–3 september 2025 (smuggling), 12 oktober 2025 (innehav & utbjudande)
Förekommande narkotika
Cannabis (1 090 g), hasch (95,8 g)
Rättslig grund
1 § 3 st, 1 § 1 st 5 p & 2 st narkotikastrafflagen; 3 § 1 st & 6 § 1 st lagen om straff för smuggling
Dom
Fängelse 1 år
Ungdomsrabatt
Tillgodoräknad enligt 29 kap. 7 § brottsbalken
Förverkande
Mobiltelefon
Brottsofferfondsavgift
1 000 kr
Domstol
Kalmar tingsrätt, dom 2025-12-23

Källhänvisning

Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).

Så begär du ut handlingar:

För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.

Kontaktuppgifter:

Tingsrätt Tingsrätt

Stockholm, Stockholmsvägen 1

Telefon: 0700078789

E-post: tingsratt@dom.se

Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.

Publicerad av Lexbase redaktion redaktionen@lexbase.se