Oregistrerat fordon och fortkörning på E4
2021-05-05
Oregistrerat fordon och fortkörning på E4
Oregistrerat fordon och fortkörning på E4
Den tilltalade har dömts till penningböter efter att ha kört ett avställt fordon och överskridit hastighetsbegränsningen på E4 utanför Haparanda.
Händelsen
Den 16 augusti 2019 färdades den tilltalade på E4 vid Salmis i Haparanda stad. Fordonet var avställt och saknade giltig registrering. Samma dag uppmättes en hastighet av 76 km/tim på en sträcka där högsta tillåtna hastighet var 70 km/tim, vilket också utgjorde en trafikförseelse mot gällande lokala föreskrifter.
Rättegång och dom
Målet avgjordes skriftligen vid tingsrätten i Haparanda utan huvudförhandling. Den tilltalade erkände gärningarna och erkännandet stödde sig på bland annat mätplatsfakta, kontrollbilder samt egna uppgifter. Tingsrätten fann att brotten begåtts av oaktsamhet och dömde enligt åtalsbeskrivningarna.
Påföljd
Den tilltalade döms för brott mot lagen om fordons registrering och användning samt brott mot trafikförordningen. Straffet är penningböter om totalt 2 100 kronor.
Fakta
Källhänvisning
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se
Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.
Relaterade artiklar
En person har godkänt ett beslut om påföljd för oaktsam användning av ett avställt personbilfordon på E4 vid Salmis i Haparanda stad den 16 augusti 2019. En person har godkänt ett beslut om påföljd för oaktsam hastighetsöverträdelse efter att ha kört i 76 km/tim på en sträcka där högsta tillåtna hastighet var 70 km/tim, på E4 vid Salmis i Haparanda stad den 16 augusti 2019.
Den tilltalade döms för ringa narkotikabrott efter att ha påträffats med tre MDMA-tabletter i byxfickan vid en kontroll på Repslagaregatan i Haparanda. Tingsrätten fann bevisningen tillräcklig och ogillade den tilltalades invändningar. Åklagaren hävdade att den tilltalade olovligen innehaft tre tabletter innehållande MDMA den 14 september 2017 på Repslagaregatan i Haparanda. Bevisningen bestod...