Sök nyheter och fördjupade reportage med inriktning på svenska rättsfall.
Artiklar om Anders Andersson
3 nyhetsartiklar finns att läsa
Anders Andersson född lördag 1 maj 1990 som bor i Stockholm.

Synnerligen grov narkotikasmuggling stoppad i Öresund

2019-07-31 | Lund tingsrätt

Smugglingsbrott

Synnerligen grov narkotikasmuggling stoppad i Öresund

Lund tingsrätt har dömt den tilltalade för synnerligen grov narkotikasmuggling till fängelse i sex år och sex månader. Åtalet avser införsel av stora mängder amfetamin, MDMA och kokain via en snabbgående båt i Öresund. Den tilltalades narkotika, kontanter, båtmateriel och tillhörande emballage har förverkats.

Brottets bakgrund

En boende på en ö i Öresund larmade kustbevakningen efter att ha sett en snabbgående RIB-båt lägga till vid piren och en person lämna båten med två väskor. Kort därefter kontrollerade kustbevakningen båten, som ägdes av en annan person, och fann två resenärer utan mobiltelefoner. Vid en efterföljande passagerarkontroll på färjan mot fastlandet grep tullmyndigheten den tilltalade i en hyrd bil. I bagageutrymmet fanns två svarta sportbagar av märket Döld namn som narkotikahunden markerade på.

Bagarna innehöll stora kvantiteter amfetamin (normal renhetsgrad), MDMA och kokain (hög renhetsgrad). I båtens förråd återfanns även 17 tabletter alprazolam. På plats och vid husrannsakan beslagtogs dessutom kontanter i euro, svenska kronor och danska kronor, samt en RIB-båt med tillbehör.

Domen och påföljd

Tingsrätten bedömde att det var utrett att den tilltalade, tillsammans och i samförstånd med andra, transporterat narkotika från Danmark till Sverige. Brottet ansågs synnerligen grovt med hänsyn till mängd, renhetsgrad och den välplanerade smugglingsoperationen. Påföljden blev:

  • Fängelse i 6 år och 6 månader.
  • Förverkande av beslagtagen narkotika, kontanter (300 EUR, 320 SEK, 100 DKR), 17 alprazolamtabletter, RIB-båt och emballage.
  • Fortsatt häktning tills domen vunnit laga kraft.
  • Avgift till brottsofferfonden: 800 kr.
Faktaruta
Fakta
Värde
Domstol
Lund tingsrätt
Målnummer
Döld målnr
Domdatum
31 juli 2019
Brott
Synnerligen grov narkotikasmuggling
Påföljd
Fängelse 6 år 6 månader
Förverkande
Narkotika, alprazolamtabletter, kontanter, RIB-båt
Häktning
Fortsatt häktning till domen vinner laga kraft
Avgift till brottsofferfond
800 kr

Källhänvisning

Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).

Så begär du ut handlingar:

För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.

Kontaktuppgifter:

Tingsrätt Tingsrätt

Stockholm, Stockholmsvägen 1

Telefon: 0700078789

E-post: tingsratt@dom.se

Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.

Publicerad av Lexbase redaktion redaktionen@lexbase.se

Relaterade artiklar

15 oktober 2019

Hovrätten över Skåne och Blekinge har i dag fastställt tingsrättens dom mot den tilltalade, som dömts för synnerligen grov narkotikasmuggling och smuggling av 17 alprazolam-tabletter. Domen, som innebär fängelse i 6 år och 6 månader, står alltså fast efter överklagande. Åklagaren hade i tingsrätten åtalat den tilltalade för synnerligen grov narkotikasmuggling genom transport av en större mängd na...