Oaktsamt bokföringsbrott i aktiebolag
2026-03-12
Oaktsamt bokföringsbrott i aktiebolag
Oaktsamt bokföringsbrott i aktiebolag
En person har dömts för oaktsamt bokföringsbrott efter att ha varit formell företrädare i ett aktiebolag som försattes i konkurs. Tingsrätten fann att den tilltalade under perioden 1 januari–18 augusti 2023 underlåtit att bokföra affärshändelser på sammanlagt cirka 8,6 miljoner kronor och utdömde en villkorlig dom med dagsböter.
Brott och dom
Enligt domen åsidosatte den tilltalade bokföringsskyldigheten genom att inte löpande bokföra in- och utbetalningar under större delen av 2023. De outredda transaktionerna uppgick till cirka 4,3 miljoner kronor vardera för in- respektive utbetalningar. Brottet bedömdes som bokföringsbrott av normalgraden, då det begicks oaktsamt och inte uppsåtligen.
Tingsrätten i Attunda dömde den tilltalade till en villkorlig dom med 140 dagsböter à 210 kronor (totalt 29 400 kronor). Den tilltalade ålades även att betala 1 000 kronor till brottsofferfonden och återbetala 8 903 kronor till staten i form av ersättning för målsägande.
Bakgrund
Den tilltalade hade utan ekonomisk utbildning ställt upp som formell företrädare för ett aktiebolag med säte i Huddinge på initiativ av en bekant som saknade nödvändiga handlingar för att starta bolag. Bekanten skötte underlag och kontakt med revisorn, och den tilltalade agerade enligt vad hon fått höra av denne.
Efter att bekanten hastigt lämnat landet ansvarade den tilltalade för bolaget, betalade fakturor genom privata lån och skickade handlingar till revisorn i förhoppningen att allt skulle vara avslutat. Under sommaren 2023 kom emellertid nya, omfattande transaktioner via bolaget—i huvudsak slussning till utlandsbankkonton—som hon inte bokförde och inte blev medveten om förrän långt senare.
Rättens bedömning
Tingsrätten konstaterade att den tilltalade haft möjlighet att kontrollera bolagets bokföring, likvidera eller på annat sätt avsluta sitt företrädarskap, men i stället lät okända personer ta över behörigheter utan att vidta några efterkontroller. Trots att den tilltalade betalade befintliga skulder och anlitat revisor kvarstod ansvaret för löpande bokföring under överlämningsperioden.
Domstolen ansåg att beteendet utgjorde grovt vårdslöst agerande och därmed oaktsamhet i straffrättslig mening. Eftersom brottet var oaktsamt i normalgraden bedömdes fängelse inte som nödvändigt utan den tilltalade fick villkorlig dom med dagsböter.
Källhänvisning
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se
Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.