Fullständig domstolsbevakning och fördjupade reportage med inriktning på svenska rättsfall.
Artiklar om Anders Andersson
3 nyhetsartiklar finns att läsa
Anders Andersson född lördag 1 maj 1990 som bor i Stockholm.

Två tilltalade döms för stölder

2026-06-11

Tingsrätten dömer den tilltalade för fyra stölder av normalgraden och bestämmer påföljden till villkorlig dom. Begäran om utvisning avslås. Den tilltalade ska också betala skadestånd till målsägandebolaget samt avgift till brottsofferfonden.

Händelsen och samtliga åtalspunkter

Målet rörde flera påstådda butikstillgrepp i olika Rusta-butiker under perioden från den 20 februari 2026 till den 6 mars 2026. I åtalet mot den tilltalade ingick åtalspunkt 1, som avsåg grov stöld den 6 mars 2026, när hygienartiklar och smink till ett värde av 11 921,90 kronor påstods ha tagits på en butik i Kungsbacka kommun. Åtalspunkt 2.1 avsåg grov stöld den 3 mars 2026 i Varberg, där hygienartiklar till ett värde av 4 492 kronor påstods ha tagits, och åtalspunkt 2.2 avsåg grov stöld samma dag i Falkenberg, där hygienartiklar och smink till ett värde av 7 915,90 kronor påstods ha tagits. Åtalspunkt 3 avsåg grov stöld den 2 mars 2026 i Kållered, där hårfärgningssprayer till ett värde av 8 541 kronor påstods ha tagits. Åtalspunkt 4 avsåg grov stöld den 28 februari 2026 i Jönköping, där hygienartiklar och smink till ett värde av 15 880 kronor påstods ha tagits. Åtalspunkt 5 avsåg grov stöld den 23 februari 2026 i Halmstad, där hygienartiklar och smink till ett värde av 17 149,50 kronor påstods ha tagits. Åtalspunkt 6 avsåg grov stöld den 20 februari 2026 i Trollhättan, där hygienartiklar och smink till ett värde av 6 320 kronor påstods ha tagits.

Den tilltalade erkände vissa gärningar i målet men bestred att de skulle bedömas som grov stöld. I de punkter där gärningarna begicks tillsammans med en annan person bestred den tilltalade också att de hade agerat tillsammans och i samförstånd. Vid de senare åtalspunkterna förnekade den tilltalade gärningarna. Åklagaren yrkade dessutom utvisning, men den tilltalade motsatte sig detta.

Rättens bedömning

Tingsrätten gick igenom förhör med den tilltalade, flera vittnen och den skriftliga bevisningen, bland annat fotografier, kvitton, GPS-koordinater och övervakningsfilm. När det gällde åtalspunkt 1 fann rätten att erkännandena fick stöd av vittnesuppgifterna och av övrig bevisning. Rätten ansåg att det var utrett att den tilltalade och den andra personen hade agerat tillsammans och i samförstånd vid tillfället i Kungsbacka.

För åtalspunkt 2.1 och 2.2 bedömde rätten att övervakningsfilmerna, fotografierna och GPS-koordinaterna stödde att den tilltalade befunnit sig på platserna och deltagit i gärningarna. Vid åtalspunkt 3 fann rätten att vittnesuppgifter och film visade att den tilltalade och den andra personen hade tagit hårfärgningssprayer tillsammans och i samförstånd. För åtalspunkt 4–6 ansåg rätten att övervakningsfilmerna, vittnesuppgifterna och den övriga skriftliga bevisningen visade att den tilltalade gjort sig skyldig till stölderna. Rätten avfärdade de invändningar som den tilltalade fört fram som inte tillräckliga för att rubba bevisningen.

När det gällde rubriceringen konstaterade tingsrätten att åklagaren hade yrkat grov stöld eftersom gärningarna enligt åtalet skulle ha utgjort ett led i en systematisk brottslighet. Rätten bedömde dock att omständigheterna inte uppfyllde kraven för grov stöld. Enligt domstolen rörde det sig om stölder av normalgraden. För den tilltalade ansågs alltså åtalspunkt 1, 2.1, 2.2, 3, 4, 5 och 6 sammantaget leda till ansvar för stöld av normalgraden, men inte grov stöld.

Domslut och påföljd

Den tilltalade döms för stöld i flera fall och påföljden bestäms till villkorlig dom. Tingsrätten fann att det saknades särskild anledning att befara återfall och att det därför inte fanns skäl att förena den villkorliga domen med böter.

Utvisningsyrkandet avslogs. Tingsrätten ansåg att omständigheterna inte var så allvarliga att den tilltalade skulle utvisas eller att det fanns anledning att tro att fortsatt brottslighet i Sverige skulle följa.

Den tilltalade ska betala skadestånd till målsägandebolaget med 9 927 kronor jämte ränta från den 3 mars 2026. Han ska också betala 2 277,60 kronor jämte ränta från den 2 mars 2026. Betalningsansvaret för dessa belopp är solidariskt med den andra personen i målet. Därutöver ska den tilltalade betala avgift till brottsofferfonden med 1 000 kronor.

Fakta

Faktaruta
fakta
värde
Målnummer
Döld målnr
Domstol
Döld domstol
Domdatum
2026-06-11
Brott
Stöld vid flera tillfällen
Påföljd
Villkorlig dom
Utvisning
Avslagen
Skadestånd
9 927 kr och 2 277,60 kr, solidariskt med annan person för dessa belopp
Avgift till brottsofferfonden
1 000 kr
Lagrum
8 kap. 1 § brottsbalken
Lås upp premiuminnehållet för att ta del av den fullständiga domstolsbevakningen.
Lexbase följer rättsfall av alla storlekar, både på lokal och nationell nivå.

Källhänvisning

Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).

Så begär du ut handlingar:

För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.

Kontaktuppgifter:

Tingsrätt Tingsrätt

Stockholm, Stockholmsvägen 1

Telefon: 0700078789

E-post: tingsratt@dom.se

Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.

Publicerad av Lexbase redaktion redaktionen@lexbase.se