Fängelsestraffet för nya brottsligheten
Nyhetsartikel
Den tilltalade döms för både narkotikabrott och olovlig befattning med sprit. Tingsrätten fann att den tidigare utdömda påföljden skulle avse även den nya brottsligheten, vilket innebar att ingen ny påföljd dömdes ut i detta mål. Däremot beslutade rätten om förverkande av beslagtagna föremål och att den tilltalade ska betala avgift till brottsofferfonden.
Händelsen och samtliga åtalspunkter
Åklagaren väckte åtal mot den tilltalade för olovlig befattning med sprit enligt 11 kap. 1 § 1 p alkohollagen. Enligt gärningsbeskrivningen hade han tillsammans och i samförstånd olovligen tillverkat i vart fall 30 liter sprit eller spritdryck. Det påstods ha skett mellan den 25 februari 2023 och den 25 mars 2023 eller en tid dessförinnan.
Åklagaren väckte också åtal mot den tilltalade för narkotikabrott enligt 1 § 1 st 2 p narkotikastrafflagen i dess lydelse före den 1 juli 2023. Enligt åtalet hade han olovligen framställt och innehaft totalt 219,17 gram cannabis. Denna gärning påstods ha begåtts den 26 mars 2023.
Rättens bedömning
Den tilltalade erkände och medgav ansvar för den påstådda framställningen av alkohol samt medgav det yrkade förverkandet i den delen. Han erkände också att han odlat cannabis, men bestred att hela den av åklagaren angivna mängden skulle bedömas som narkotika och medgav endast ansvar för ringa narkotikabrott. Tingsrätten ansåg dock att utredningen visade att han hade odlat cannabis och att det, även efter försiktighetsavdrag, var ställt utom rimligt tvivel att gärningen skulle bedömas som narkotikabrott av normalgraden.
När det gällde alkoholtillverkningen fann tingsrätten att erkännandet fick stöd av övrig utredning och att den tilltalade agerat med uppsåt. Rätten konstaterade också att den tilltalade dömts för annan brottslighet efter den nu aktuella gärningstiden och att den här brottsligheten därför var nyupptäckt brottslighet som skulle beaktas inom ramen för den tidigare påföljden.
Domslut och påföljd
Tingsrätten dömde den tilltalade för narkotikabrott den 26 mars 2023 och för olovlig befattning med sprit under perioden 25 februari 2023 till 25 mars 2023. Trots fällande dom beslutade rätten att den tidigare utdömda påföljden, fängelse två månader från en annan dom, skulle omfatta även den nya brottsligheten. Någon ny påföljd dömdes därför inte ut.
Rätten förverkade också beslagtagd sprit, hembränningsapparat med tillbehör och sprit samt odlingsutrustning. Den tilltalade ska dessutom betala 1 000 kronor till brottsofferfonden.
Källhänvisning
2026-10-29
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se
Relaterade artiklar
Den tilltalade dömdes av Gävle tingsrätt för grovt rattfylleri efter att ha kört bil med 1,91 promille alkohol i blodet på allmän väg mellan Gävle och Sandviken. Samtidigt fälldes han för olovligt innehav av två knivar i fordonet, vilka nu förklarats förverkade. Den 5 januari 2025 följde ett vittne fordonet genom Gävle, där bilen vinglade mellan körfälten och körde upp på gång- och cykelbana in...