Tre fall av brott mot utlänningslagen
Nyhetsartikel
Den tilltalade döms för tre fall av brott mot utlänningslagen efter att tillsammans med en medtilltalad ha haft tre utlänningar anställda trots att de saknade föreskrivet arbetstillstånd. Gärningarna avsåg perioden 15 oktober 2025 till 29 oktober 2025 och tingsrätten ansåg att den tilltalade agerat oaktsamt. Påföljden blev dagsböter, och den tilltalade ska också betala avgift till brottsofferfonden.
Händelsen och samtliga åtalspunkter
I åtalet påstods att den tilltalade och en medtilltalad, i egenskap av företrädare för ett bolag, tillsammans och i samförstånd hade haft tre olika utlänningar anställda trots att de saknade föreskrivet arbetstillstånd. Den första åtalspunkten gällde brott mot utlänningslagen avseende anställningen av en utlänning under perioden 15 oktober 2025 till 29 oktober 2025. Den andra åtalspunkten gällde samma brott och samma tidsperiod, men avsåg en annan utlänning. Den tredje åtalspunkten gällde också brott mot utlänningslagen under samma period och avsåg ytterligare en utlänning. Tingsrätten fann att den tilltalade skulle dömas för samtliga tre åtalspunkter.
I domen anges att den tilltalade och medtilltalad motsatte sig ansvar i alla delar men medgav att de tre personerna hade varit anställda i bolaget. De invände dock att de inte känt till att arbetstillstånd saknades.
Rättens bedömning
Tingsrätten utgick från den skriftliga bevisningen, bland annat anmälan, fotografier, bolagsinformation, PIL-utdrag samt fråga och svar från Migrationsverket. Domstolen tog också del av uppgifter som den tilltalade och medtilltalad lämnat i polisförhör. Målet avgjordes utan huvudförhandling.
Domstolen ansåg att det var visat att de tre utlänningarna varit anställda i bolaget och att de saknat föreskrivet arbetstillstånd. Tingsrätten fann också att den tilltalade under den aktuella tiden varit styrelsesuppleant i bolaget och att hon tillsammans med medtilltalad varit delaktig i anställningarna. Även om domstolen bedömde att det mycket väl kunde ha varit så att den tilltalade inte känt till att arbetstillstånd saknades, ansåg den att det var något som ålegat henne att kontrollera. De åtgärder som vidtagits ansågs inte tillräckliga för att utesluta oaktsamhet. Därför dömdes hon för brott mot utlänningslagen.
Domslut och påföljd
Den tilltalade döms för tre fall av brott mot utlänningslagen, enligt 20 kap. 5 § första stycket 1 utlänningslagen. Domstolen bestämde påföljden till 50 dagsböter om 700 kronor, totalt 35 000 kronor. Den tilltalade ska också betala 1 000 kronor till brottsofferfonden.
Tingsrätten behandlade även frågan om särskild avgift för bolaget, men enligt den text som lämnats framgår inte att den tilltalade personligen ålades någon sådan avgift.
Källhänvisning
2026-07-21
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se