Olovlig körning ledde till dagsböter
2026-08-12
Den tilltalade döms av Döld domstol för olovlig körning den 30 maj 2026. Tingsrätten fann att han körde personbil utan att ha rätt till det och att gärningen begicks med uppsåt. Påföljden bestämdes till 30 dagsböter om 50 kronor vardera, och han ska också betala avgift till brottsofferfonden.
Händelsen och åtalet
Åklagaren väckte åtal mot den tilltalade för olovlig körning enligt 3 § 1 st 1 men trafikbrottslagen (1951:649). Enligt gärningsbeskrivningen körde han personbil utan att ha rätt till det den 30 maj 2026 på en gata i Helsingborg. Den tilltalade förnekade brott under förundersökningen.
Rättens bedömning
Tingsrätten ansåg genom den åberopade bevisningen och den tilltalades egna uppgifter att det var utrett att han körde personbil vid den tid och på den plats som åklagaren påstått. Rätten fann också att det var utrett att han saknade körkortsbehörighet vid tidpunkten.
Den fråga domstolen prövade särskilt var om gärningen hade begåtts med uppsåt. Den tilltalade uppgav att han inte var medveten om att körkortet hade återkallats och att han därför inte hade körkortsbehörighet. Tingsrätten noterade att Transportstyrelsen tidigare hade återkallat körkortet och att den tilltalade hade bekräftat att han tagit emot beslutet genom delgivningskvitto. Domstolen beaktade också att han senare ansökte om nytt körkortstillstånd, vilket inte beviljades.
Mot den bakgrunden ansåg rätten att omständigheterna talade för att den tilltalade varit medveten om att körkortet var återkallat, eller i vart fall insett risken att han saknade körkortsbehörighet. Eftersom han trots detta inte vidtog någon åtgärd för att försäkra sig om att han fick köra, ansågs han ha förhållit sig likgiltig inför att köra utan rätt till det. Tingsrätten fann därför att gärningen begåtts med uppsåt och att han skulle dömas för olovlig körning.
Domslut och påföljd
Den tilltalade döms för olovlig körning, begången den 30 maj 2026. Påföljden bestämdes till 30 dagsböter om 50 kronor, totalt 1 500 kronor. Han ska dessutom betala 1 000 kronor till brottsofferfonden.
Källhänvisning
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se
Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.
Relaterade artiklar
Helsingborgs tingsrätt har meddelat en villkorlig dom i ett narkotikabrottsmål. Den tilltalade har erkänt att ha olovligen innehaft narkotika, vilket ledde till att narkotika och tillhörande emballage förverkades. Domen meddelades utan huvudförhandling. Den tilltalade dömdes för narkotikabrott enligt 1 § 1 st 6 p narkotikastrafflagen (1968:64) för att ha innehaft en obehörig mängd narkotika. Hän...