Två stölder ledde till villkorlig dom och utvisning
2026-06-22
Den tilltalade döms för två brott som båda begicks den 27 maj 2026 i en butik i Gävle. Tingsrätten fann att han gjort sig skyldig till både ringa stöld och stöld efter att ha tagit varor från butiken utan att betala. Påföljden bestämdes till villkorlig dom, och han utvisas ur Sverige med återreseförbud i fem år.
Händelsen och samtliga åtalspunkter
Enligt åtalet tog den tilltalade olovligen en förpackning med rakblad värd 349 kronor som tillhörde Döld namn AB. Gärningen uppges ha skett den 27 maj 2026 på en butik i Gävle och rubricerades som ringa stöld enligt 8 kap. 2 § brottsbalken. Han åtalades också för stöld enligt 8 kap. 1 § brottsbalken för att tillsammans och i samförstånd med annan ha tagit en robotdammsugare värd 5 999 kronor som tillhörde samma bolag vid samma tillfälle och plats. Tingsrätten dömde honom för båda gärningarna i enlighet med åtalet.
Den tilltalade förnekade gärningen och motsatte sig även yrkandet om utvisning. Han uppgav att han varit på butiken med en annan person och att han trott att denne hade betalat för varorna. Han sade också att han själv inte haft något uppsåt att stjäla och att han glömt att han hade rakbladen på sig.
Rättens bedömning
Tingsrätten stödde sig på bild- och videomaterial samt på uppgifter från en butikskontrollant. Av materialet framgick att den tilltalade öppnade ingångsgrindarna till butiken och att den andra personen då gick ut den vägen med robotdammsugaren. Det framgick också att de lämnade tillsammans och att den andra personen sprang från platsen när de konfronterades av väktare utanför butiken. En förpackning med rakblad påträffades på den tilltalade.
Butikskontrollanten berättade att den tilltalade stoppat på sig rakblad inne i butiken och att han vid ingångsgrinden släppte ut en annan person med en robotdammsugare. Enligt kontrollanten började de båda springa när de konfronterades. Tingsrätten fann att det var styrkt att den tilltalade tillsammans med en annan person tagit godset utan att betala. Domstolen ansåg att tillvägagångssättet visade att de agerat i samförstånd i syfte att stjäla och att den tilltalades invändning om att han trott att den andre personen betalat var en efterhandskonstruktion som inte var trovärdig.
Domslut och påföljd
Den tilltalade dömdes för ringa stöld, begången den 27 maj 2026, och för stöld, också begången den 27 maj 2026. Påföljden bestämdes till villkorlig dom. Tingsrätten dömde inte ut dagsböter, med hänvisning till den tid som den tilltalade varit frihetsberövad i målet.
Domstolen beslutade också att den tilltalade ska utvisas ur Sverige och förbjuds att återvända hit under fem år. Vid bedömningen beaktade tingsrätten att han saknade koppling till Sverige, att han tidigare hade dömts för stöldbrott och att det fanns anledning att befara fortsatt brottslighet samt risk för störning av allmän ordning och säkerhet. Han ska även betala 1 000 kronor till brottsofferfonden.
Målsägandens ombud, Döld namn, ska få ersättning av staten med 28 050 kronor. Beloppet avser arbete, tidsspillan, utlägg och mervärdesskatt, och staten ska stå för kostnaderna.
Källhänvisning
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se
Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.
Relaterade artiklar
Flera fall av stöld på Systembolaget Den tilltalade döms för tre fall av stöld vid en butikskedja för alkoholhaltiga drycker efter att ha gömt flera spritflaskor innanför kläderna vid tre tillfällen mellan februari och mars 2022. Vid samtliga tillfällen gick den tilltalade in i butiken med en kundkorg, plockade på sig spritflaskor och förde dem till ett avskilt hörn där flaskorna stoppades in...