Fullständig domstolsbevakning och fördjupade reportage med inriktning på svenska rättsfall.
Artiklar om Anders Andersson
3 nyhetsartiklar finns att läsa
Anders Andersson född lördag 1 maj 1990 som bor i Stockholm.

Grov narkotikasmuggling i Skåne

2026-04-20

Den tilltalade dömdes den 20 april 2026 av tingsrätten i Lund för grov narkotikasmuggling och narkotikabrott. Enligt domen smugglade hon in omkring 8,5 kilo amfetamin utan tullanmälan den 13 november 2025 i Vaggeryds kommun och hämtade ut ytterligare ett paket med 588 gram amfetamin den 18 november 2025 i Staffanstorps kommun. Hon döms till fängelse i 2 år och 2 månader, ska sitta kvar i häkte till verkställighet och betala en avgift till Brottsofferfonden.

Händelseförlopp

• Den 13 november 2025 anlände en stor försändelse från Nederländerna till Sverige, adresserad till den tilltalade. Tullverket stoppade paketet i Vaggeryds kommun och fann totalt 8 514 gram amfetamin. Tio av elva innerförpackningar byttes ut mot mjöl, men 588 gram amfetamin förblev i paketet.
• Den 18 november 2025 hämtade den tilltalade ut paketet från en butik i Staffanstorp och greps av polis kort därefter. Vid en husrannsakan i hennes bostad återfanns paketet oöppnat.
• Utredningen bygger bland annat på övervakningskamerabilder, analyser av beslag och kommunikationen mellan den tilltalade och en medgärningsperson via meddelandeappar.

Tingsrättens bedömning

Tingsrätten fann det styrkt att den tilltalade med uppsåt medverkat i smugglingen av stora mängder amfetamin och att hon därefter hanterat narkotika genom att hämta ut det utbytta paketet. Trots att hon hävdade okunskap om paketets innehåll ansågs hennes agerande präglat av likgiltighetsuppsåt, då hon haft regelbunden kontakt med den påstådde uppdragsgivaren och erfarenhet av narkotika.

Påföljd och övriga beslut

Efter prövning i Lunds tingsrätt utdömdes följande:
• Fängelse 2 år och 2 månader
• Den tilltalade ska sitta kvar i häkte tills fängelsestraffet kan verkställas
• Avgift till Brottsofferfonden: 1 000 kr
• En målsägande får statlig ersättning om totalt 161 540 kr

Faktaruta
Fakta
Värde
Brott
Grovt narkotikabrott (8 514 g amfetamin); narkotikabrott (588 g amfetamin)
Händelsedatum
13 och 18 november 2025
Händelseorter
Vaggeryds kommun; Staffanstorps kommun
Domstol
Tingsrätten i Lund
Domsdatum
20 april 2026
Påföljd
Fängelse 2 år 2 månader
Häktning
Kvar i häkte tills verkställighet
Brottsofferfondsavgift
1 000 kr
Ersättning till målsägande
161 540 kr (betalas av staten)
Lås upp premiuminnehållet för att ta del av den fullständiga domstolsbevakningen.
Lexbase följer rättsfall av alla storlekar, både på lokal och nationell nivå.

Källhänvisning

Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).

Så begär du ut handlingar:

För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.

Kontaktuppgifter:

Tingsrätt Tingsrätt

Stockholm, Stockholmsvägen 1

Telefon: 0700078789

E-post: tingsratt@dom.se

Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.

Publicerad av Lexbase redaktion redaktionen@lexbase.se