Fängelse för bokföringsbrott och skattebrott
2026-07-01
Den tilltalade döms för grovt bokföringsbrott och skattebrott. Tingsrätten bestämmer påföljden till fängelse i sju månader och meddelar samtidigt näringsförbud i tre år. Den tilltalade ska också betala skattetillägg och avgift till brottsofferfonden.
Händelsen och samtliga åtalspunkter
Åtalet gällde först grovt bokföringsbrott. Enligt gärningsbeskrivningen hade den tilltalade, som företrädare för ett bolag, under perioden 1 januari 2023 till 8 maj 2023 åsidosatt bokföringsskyldigheten genom att inte löpande bokföra affärshändelser eller bevara räkenskapsinformation på ett betryggande sätt. Åklagaren gjorde gällande att bristerna avsåg ett räkenskapsår, att rörelsens förlopp, resultat eller ställning inte i huvudsak kunnat bedömas med ledning av bokföringen och att gärningen skulle bedömas som grov med hänsyn till mycket betydande belopp. Tingsrätten dömde den tilltalade för grovt bokföringsbrott för tiden 1 januari 2023 till 8 maj 2023.
Åtalet avsåg därefter skattebrott. Enligt gärningsbeskrivningen hade den tilltalade i inkomstdeklarationen för år 2023 lämnat oriktiga uppgifter genom att inte deklarera inkomst av tjänst om 938 857 kronor, avseende inbetalningar från två bolag. Deklarationen lämnades den 2 april 2024. Åklagaren menade att förfarandet innebar fara för att inkomstskatt om 356 455 kronor skulle undandras det allmänna. Tingsrätten dömde den tilltalade för skattebrott för gärningen den 2 april 2024.
Rättens bedömning
När det gällde bokföringsbrottet bedömde tingsrätten att den tilltalade som företrädare för bolaget varit ansvarig för att bokföringsskyldigheten fullgjordes. Domstolen ansåg att utredningen visade att bokföring saknades för hela den aktuella brottstiden och att bristerna varit så allvarliga att rörelsens förlopp, resultat och ställning inte i huvudsak kunnat bedömas. Tingsrätten fann också att den tilltalade agerat uppsåtligen. Brottet bedömdes som grovt eftersom det avsett ett mycket betydande belopp.
I fråga om skattebrottet konstaterade tingsrätten att den tilltalade i sin inkomstdeklaration för 2023 redovisat lägre tjänsteinkomst än vad som framgick av utredningen. Domstolen fann att insättningarna på kontona utgjorde skattepliktiga inkomster och att uppgifterna som inte lämnats till Skatteverket hade gett upphov till fara för att skatt skulle undandras det allmänna. Tingsrätten ansåg också att den tilltalade handlat med uppsåt.
Domslut och påföljd
Den tilltalade döms till fängelse i 7 månader. Tingsrätten meddelar näringsförbud i 3 år, gällande omedelbart från och med den 1 juli 2026. Beslag av bokföring ska bestå tills domen vinner laga kraft och därefter återlämnas.
Den tilltalade ska betala skattetillägg med 40 procent av den skatt som belöper på ett underlag om 938 857 kronor i inkomstlaget tjänst. Han ska också betala 1 000 kronor till brottsofferfonden.
Fakta
Källhänvisning
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se
Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.
Relaterade artiklar
Den tilltalade döms till dagsböter för att ha kört bil utan giltigt körkort på E4 södergående vid Alby. Den tilltalade stoppades av polis den 31 maj 2021 när han körde personbil på E4 södergående i höjd med Alby, Botkyrka kommun. Vid kontroll framkom att han uppvisade ett körkort utfärdat i ett annat land, men saknade erforderlig behörighet enligt svensk lagstiftning. I tingsrätten förnekade de...